Yasak Kent’ten Antik Kent’e…

635

Gaziantep’in Karkamış Antik Kenti’nde mayın temizliği bir hafta içinde başlayacak.6 ay sürecek temizlik çalışmalarından sonra en az 50 yıl sürmesi öngörülen arkeolojik kazılarla çok önemli bir tarih gün ışığına çıkartılacak.

Gaziantep’in Suriye sınırındaki mayınlı sahada bulunan tarihi Karkamış Antik Kenti’nde mayınların elle temizlenmesi için açılan ihaleyi kazanan Nokta Yatırım İnşaat Gıda Tekstil Petrol Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin 20 Mart’ta çalışmalarına başlayacağını bildirdi.

Antik kentte bulunan 663 bin 800 metrekarelik alanda mayınların temizlenmesi ihalesine katılan 15 yerli ve yabancı firmanın arasından 1 milyon 111 bin 111 lira teklifle ihaleyi kazanan Nokta Yatırım İnşaat şirketi, çalışmaları başlatıyor. Şirket yetkilisi Murat Keklik, çalışmalara 25 kişilik uzman ekibin katılacağını duyurdu. Murat Keklik, işi çok kısa sürede bitirmeyi hedeflediklerini, şartnamede verilen yasal süre 10 ay olmasına rağmen 6 ayda mayınları temizlemeyi planladıklarını söyledi.

“UZMAN EKİP İŞ BAŞINDA”

Murat Keklik açıklamasında, “Orada 663 bin 800 metrekarelik alan var yani mayınlı alan. 1949 ile 1954 yılları arasında döşenmiş mayın sayısı yaklaşık 600 olmasına rağmen bunun yangınlarla veya değişik nedenlerle yok olduğunu düşünürsek sadece 250–300 mayın bulunduğunu tahmin ediyoruz. Türkiye’de mayın temizleme işini yapan ilk yerli firma olmanın gururunu yaşayacağız. Mayın temizliği sonrası orada büyük bir tarih ortaya çıkarılacak” dedi. Mayınları temizleme işini kendi uzman ekiplerinin yapacağını belirten Keklik, mayın temizleme işi süresince arkeolog ve sanat tarihçilerinin de aralarında bulunduğu 20 uzman kadro çalıştırma zorunluluğu olduğunu hatırlattı.

“GÜVENLİK TEDBİRLERİ ÜST DÜZEYDE TUTULACAK”

Keklik, ”Sahada kesinlikle mayın konusunda uzman kişiler çalışacak. Geri planda ise bölge insanından yararlanacağız. Güvenlik tedbiri aldıktan sonra bölgeyi santim santim tarayacağız” dedi. Personel görüşmelerini bitirdiklerini ifade eden Keklik, ”Şu anda elimizde sertifikalı birçok personel var. Onların arasından 25 kişilik uzman ekip oluşturduk. Ekipte Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekliler ve sertifikalı mayın temizleme timi de yer alıyor” diye konuştu. Karkamış Antik Kenti’nin sit alanı olduğuna işaret eden Keklik, mayın temizleme işinin insana, tarihi dokuya, tabiata ve çevreye zarar vermeyecek şekilde yürütüleceğini sözlerine ekledi.

12.10.2010 Gaziantep Haberler