Kazıya Asistanken Girdi Profesör Çıktı

1025

Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden Hierapolis ve Laodikya antik kentlerindeki kazılar tam 53 yıldır sürüyor. Kazıya asistanken giden Francesco D’Andria bugün profesörlüğe yükseldi.

Yabancı arkeologların Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden Hierapolis ve Laodikya antik kentlerindeki kazıları tam 53 yıldır sürüyor.

Hierapolis Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Ord. Prof. Dr. Francesco D’Andria asistan olarak başladığı kazılarda Ordinaryus Profesör oldu. 67 yaşındaki D’Andria, 37 yıldır katıldığı kazı çalışmalarında 17 Denizli valisini eskitti.

17 TANE VALİ DEĞİŞTİRDİ

Hierapolis Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof.Dr.Francesco D’Andria İtalya’nın Lecce Üniversitesi’nde asistan olarak Hiyerapolis Antik Kenti’nde göreve başladı. D’Andria kazılar sonrasında akademik olarak en üst sevide unvan olan Ordinaryus Profesör unvanını yakaladı. 37 yıldır kazı çalışmalarını yürüten D’Andre 1974 yılından bu yana tam 17 Denizli valisi gördü.

Laodikya Antik Kent kazı çalışması şimdi yerli arkeologlar tarafından sürdürülüyor. Yabancıların aksine kışın da kazı çalışmaları sürdürülen Laodikya Antik Kenti’ndeki Suriye Çarşısı’nı Türk arkeologlar ortaya çıkardı. Ağustos ayına ismini veren “August”un heykeli de bulundu. Türk arkeologları soğuk Mart ayındaki çalışmalarında ana girişteki sütunları birleştirdi. Sıra yeni keşfedilen stadyumun ayağa kaldırılmasında. Kazılarda Roma ve Bizans kalıntılarının bulunduğu antik kentte Osmanlı’dan kalma barakalarda bulundu. Antik kentin Osmanlı döneminde bir kısmının kullandığı o bölümde yapılan küçük barakaları ticaret yollarında konaklayan kişilerin yaptığı belirtiliyor.

Antik tiyatronun müjdesi geldi

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Pamukkale Üniversitesi’nin (PAÜ) ortaklaşa sürdürdükleri kazı çalışmalarında büyük antik tiyatrodan gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor. 7 yıldır kazı çalışmalarının sürdüğü Laodikya Antik Kenti’nde bugüne kadar çok sayıda eser çıkarıldı. Kazı Heyeti’nin başkanlığını PAÜ Arkeoloji Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek yapıyor.

14.03.2010 Yeni Şafak