İmparatorlar Köşesiyle

657

İmparatorlar köşesiyle Burdur Müzesi artık daha zengin.

Burdur Arkeoloji Müzesi’nin deposunda bir süre bekletildikten sonra, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ziyareti sırasında, Burdur Arkeoloji Müzesi’nde ilk kez görücüye çıkan Roma imparatorları Hadrian ve Marcus Aurelius heykellerini, ziyaretçilerde görebilecek.

12 Mart Cuma günü ilimize gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Burdur programında son durağı Burdur Arkeoloji Müzesi oldu. Ortaya çıkarıldıktan sonra ilk olarak İngiltere’de sergilenen ve binlerce kişinin gördüğü Hadrian ve Marcus Aurelius heykelleri, Burdur’a geldikten uzun bir süre müzenin deposunda bekletildikten sonra, müzenin içerisinde hazırlanan özel bir bölüme alınmıştı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ilimizi ziyaretinde ilk kez görücüye çıkarılan eserler, Gül’ün de büyük beğenisini kazandı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır ve Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci, Hadrian başı ve Marcus Aurelius heykellerinin, ziyaretçilerin beğenisine de sunulacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Gül’ün müze ziyaretine ilişkin detaylı bilgi aktaran İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e verdikleri bilgilerde özellikle Sagalassos, Kbiyra, İnsuyu Mağarası, tarihi konaklarımız ve diğer tarihi değerlerimize dikkat çektiklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Gül’ün özellikle mastadonlarla ilgili bilgileri dikkatle dinlediği söyleyen Tanır, “Sayın Cumhurbaşkanımız daha sonra müzemizin içerisinde sergilemeye sunduğumuz Hadrian başı ve Marcus Aurelius heykellerini inceledi. Burada kendisine verdiğimiz bilgide de Sagalassos’un parlayan bir yıldız olduğunu ve ön plana çıkmaya başladığını vurguladık. Sagalassos kazısında ortaya çıkarılan eserlerin sergileneceği bu bölüm sayesinde müzemiz daha çok kendinden söz ettirecektir. Bir buluntunun iki yönü vardır; bir tarihi değeri, tarihten bize yansıttığı bilgiler, ikincisi ise o eserlerin tanıtılması. Bu iki eserimizde müzede insanlarımızın beğenisine sunulacak ve halkımız gördükçe hayretle ‘Burdur’da neler varmış’ diyecektir. Yaptığım araştırmada gördüm ki, Burdur’da 21 tane irili ufaklı antik kent merkezleri var. Burdur nüfusu ve yüzölçümü itibariyle birçok ilden küçük olmakla birlikte, tarihi alt yapı yönünden çok zengindir” diye konuştu.

Burdur Müzesi’nin 2004 yılında, Belçika Veliaht Prensi’nin ziyareti esnasında tarihi bir gün yaşadığını dile getiren Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci ise, 12 Martta gerçekleşen Cumhurbaşkanı ziyaretinin de kendilerine tarihi bir gün yaşattığını vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül’ün müzede bulunan eserleri çok beğendiğine dikkat çeken Ekinci,”2007 yılında İmparator Hadrian, 2008 yılında da Marcus Aurelius’un Sagalassos antik kentinde yapılan arkeolojik kazı projeleri kapsamında bulunduktan sonra, bir süre depoda bekletilmelerinin ardından, bakanlığımızın bilgisi, sayın valimizin direktifleri doğrultusunda iki imrapator için müzemiz içerisinde özel bir yer ayarlayarak, Sayın Cumhurbaşkanımıza sunduk. Cumhurbaşkanımız heykelleri gördüğünde takdire şayan olduğunu söyledi. Müzemizin diğer eserlerini de bu gözle gördü, müzemizi çok beğendiğini dile getirdi. Bu da Burdur’un arkeolojik zenginliğinin ortaya koyulduğunu gösteriyor. Bu zenginliğin üzerinde bulunan Burdurumuzu, gelecekte kültür turizmine yönlendireceğimize inanıyorum. Burdurumuzun, gerekli değeri göreceğine eski bir müzeci olarak çok inanıyorum” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın müzeyi ziyaretlerini de hatırlatan Müze Müdürü Ekinci, “Sayın Kültür ve Turzm Bakanımızda daha önce üç kez habersiz olarak, iki kezde resmi olarak bu heykelleri gördüler. İki imparatorun heykelleri de başka ülkelerde var. Ancak bu kadar devasa büyüklükte hiçbir ülkede yoktur. Bu nedenle Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız, 2010 İstanbul Kültür Başkenti Projesi içerisinde, ‘İmparatorlar İstanbul’da’ diye bir serginin oluşturulmasını istemişti. Belki bu sonbaharda, o proje kapsamında imparatorların heykelleri yer alacak. Buda ilimiz için bir artı puan olacaktır” diye konuştu.

16.03.2010 Burdur Gazetesi