İmparatorlar Yerlerini Aldı, Ziyaretçilerini Bekliyor

992

Burdur’un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti’nde yürütülen kazılarda gün ışığına çıkarılan, Roma imparatorları Hadrian ve Marcus Aurelius’a ait heykel başları, 3 yıllık bekleyişin sonunda Burdur Müzesinde sergilenmeye başlandı.

Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci, 1956 yılında kurulan Burdur Müzesinin ilk olarak 1963 yılında teşhir salonu oluşturduğunu bildirdi.

Özellikle Hacılar Höyüğü’ndeki eserlerle müzenin hızlı bir gelişim gösterdiğini belirten Ekinci, müzenin bugün 60 binden fazla esere ev sahipliği yaptığını açıkladı. Müzede, MÖ 7. yıldan bu yana tüm dönemlere ait eser bulmanın mümkün olduğunu vurgulayan Ekinci, son 20 yılda Sagalassos Antik Kenti’nden gelen eserlerin de müzede sergilenmeye başladığını anlattı.

Kazı çalışmaları Belçikalılar tarafından yürütülen Sagalassos Antik Kenti’nden 2007 ve 2008 yıllarında çok önemli eserler çıkarıldığını kaydeden Ekinci, şöyle konuştu.

“2007 kazılarında çıkan, yaklaşık 80 santimetre boyundaki Roma İmparatoru Hadrian’a ait baş, o yıl dünyadaki en önemli 10 arkeolojik buluştan biri olarak ilan edildi. Bizden önce İngilizler, Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan izin alarak Hadrian başını British Museum’da sergilediler. Üç ay süren sergide, heykeli 244 bin kişi ziyaret etti. Bu sergi, ülkemizin ve Sagalassos’un tanıtımı için büyük kazanım oldu.”

Ekinci, Hadrian heykelinin bulunmasından bir yıl sonra yapılan kazılarda yine aynı büyüklükte Marcus Aurelius’a ait heykelin baş, bacak ve ayak kısmının ortaya çıkartıldığını hatırlattı. Bu eserin de dünyada büyük yankı uyandırdığını anımsatan Ekinci, yer darlığı nedeniyle bu eserleri depoda bekletmek zorunda kaldıklarına dikkati çekti.

Müzeye gelen turistlerle, basın kuruluşlarının eserlerin sergilenmemesi yüzünden eleştirilerde bulunduklarını ve bunların haklı olduğunu ifade eden Ekinci, “2009 yılında bakanlığımızdan temin ettiğimiz ödenekle bunları sergilemek için çalışmalara başladık. Müzemizin girişindeki uygun yerde ’İmparatorlar köşesi’ kurduk. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün müzeyi ziyaretinden hemen önce bu eserleri teşhir etmeye başladık. Artık eserlerimiz, ziyaretçilerini bekliyor” diye konuştu.

SIRADA TANRI APOLLON VAR

Dünyada yankı uyandıran bu iki eserin sergilenmesiyle işlerinin bitmediğini aktaran Ekinci, proje kapsamında Tanrı Apollon’un da sergilenmesi için çalıştıklarını açıkladı. Ayrıca Roma hamamının bölümlerinden çıkan heykeltıraşlık malzemelerin sergilenmesi gerektiğinin altını çizen Ekinci, bunların bir bütünlük arz ettiğini dile getirdi.

Hacı Ali Ekinci, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başta olmak üzere, gelen ziyaretçilerin tümünün müzeye hayran kaldığını belirten Ekinci, Burdur’un kültür turizmi yönünden çok gelişeceğine inandığını sözlerine ekledi.

18.03.2010 Milliyet