Kültür Envanteri

929

Mardin’de ÇEKÜL gönüllülerinden oluşan, aralarında arkeolog ve sanat tarihçilerinin bulunduğu 5 kişilik ekip, Mardin Valiliğinin desteğiyle kentin tümünü tarayarak kültürel değerleri kayıt altına aldı. 418 eserin eserin belgelendiği çalışma, kitaba dönüştürülecek.

Vakfın Bölge Koordinatörü ve aynı zamanda Diyarbakır Arkeoloji Müzesi Müdürü Nevin Soyukaya 2007’de ”Mardin Kültür Envanteri” adıyla proje geliştirilerek, ÇEKÜL Vakfı ve Valiliğin ortaklığında çalışma yapılmasına karar verildiğini söyledi.

KÜLTÜR ENVANTERİ

Bunun üzerine ÇEKÜL gönüllülerinden arkeolog ve sanat tarihçilerinden oluşan 5 kişilik ekip oluşturduklarını ifade eden Soyukaya, 6 ay süreyle hafta sonları çalışarak kent merkezini tarayarak tüm kültürel değerleri tespit ettiklerini bildirdi.

Belirledikleri tüm eserlerin bilgi fişlerini doldurduklarını ve fotoğrafladıklarını anlatan Soyukaya, şöyle konuştu:

”Envanter çalışmamızı tamamlamıştık. Ancak çalışmanın yayınlanması konusunda netlik yoktu. Sonra Mardin Valimiz Hasan Duruer kitabı basacağını belirtince hemen tekrar çalışmalara başladık. Yaptığımız bütün tescil çalışmalarının düzenlemelerini yapıyoruz. Kitap basıma hazırlanıyor. Bütün bilgiler yeniden güncellendi, bazı fotoğraflar yenilendi. Yakın bir zamanda çalışmalarımız bitecek. Çalışma tamamlanınca Mardin Kültür Envanteri’nin 1. cildi yayınlanmış olacak. Bu çalışma, merkezi kapsamıştı. Daha sonra da ilçelerdeki eserler kayıt altına alınacak.

TESCİLLENENLER

Ayrıca daha önce tescillenmemiş, tespiti yapılmamış eserlerin de tespiti yapılıp onlar da tescile sunuldu. Envanter çalışması yaptığımız tüm yapıları fiş, bilgi ve belgeleriyle Mardin Müzesi’ne gönderiyoruz. Mardin Müzesi üzerinden de Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğünde bunların tescili yapılıp hem mevcutların bilgileri güncelenmiş olacak, hem de önerilen yeni yapılar tescillenecek. Dolayısıyla bu çalışmamızdan Kültür ve Turizm Bakanlığının ilgili birimleri de yararlanmış olacak.”

Vali Yardımcısı Şenol Koca da kültürel değerleri geleceğe aktarma noktasında yapılan çalışmanın önemli olduğunu ifade ederek, ”Kültürümüzü gelecek nesillere aktarmak ve bunların unutulmasına engel olmak istiyoruz” dedi.

18.03.2010 Diyarbakır Söz