Büyükşehir Muradiye Külliyesi’ne Yeniden Talip

716

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, daha önce devri için iki kez ret cevabı aldıkları Muradiye Külliyesi’nin restorasyon ve işletmesi için yeniden başvuruda bulunduklarını söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, restorasyon ve bakım çalışması yapılması gereken Muradiye Külliyesi’nin İstanbul’da olduğu gibi Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne devrini istedi. Muradiye Külliyesi’nin Büyükşehir Belediyesi’ne devri için iki kez başvuruda bulunduklarını belirten Altepe, “Muradiye Külliyesi’nin yerel yönetimlere devredilerek restorasyonu ve işletmesi ile ilgili daha önce müracaatlarımız olmuştu. Fakat Kültür Bakanlığı ve ilgili birimlerden bu teklifimize ret cevabı geldi. En son sayın bakanlarımızla devreye girdik. Onlar da bu tekliften haberleri olmadığını ve yazının tekrar yazılmasını istediler. Bizde yazıyı tekrar yazdık. Şuanda onay bekliyoruz” dedi.

İstanbul’da olduğu gibi külliyelerin belediyeye devredilmesini gerektiğini söyleyen Altepe, “Buraların bakım onarımları, restorasyonlarının belediyemiz tarafından yapılmasını ve hükümet tarafından bu konuda sadece destek olunmasını istiyoruz. Ancak bu şekilde ayakta kalıp işletilebileceğini belirttik. Onlar da bunu kabul ettiler. İnşallah önümüzdeki günlerde bu tahsis onayını bekliyoruz” diye konuştu.

21.03.2010 Meydan