Bu Müzeyi Mutlaka Görmeli

898

Gaziantep’te bilimsel değere sahip olduğu bildirilen, 2500 yıllık Arkaik Yunan dönemine ait 24 parçadan oluşan gümüş ve altın işlemeli kolye ile 1200 yıllık paskalya yumurtası, Medusa Cam Eserler ve Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye başladı.

Koleksiyonunda biriktirdiği tarihi eserleri restore ettirdiği tarihi Antep evinde sergileyen sanatsever Füsun İşsever, açıldığı günden bu yana müzede yerli yabancı 200 bin ziyaretçiyi ağırladıklarını bildirdi.

Bu yıl daha fazla ilgi beklediklerini ifade eden İşsever, müzeye son olarak bilimsel değere sahip olduğu belirtilen 2 arkeolojik eser kazandırdıklarını söyledi.

İşsever, eserlerle ilgili şu bilgileri verdi: ”Arkaik Yunan dönemine ait olup grek kralına ait 24 parçadan oluşan gümüş ve altın işlemeli kusursuz kolye, yaklaşık 2500 yıllık bir geçmişe sahip. Altın ve gümüşten yapılmış kolyenin her parçasının üzerinde grek kralının emrinde hizmet veren bir savaş komutanının kabartma ayakta durur şekilde boy resmi bulunmakta. Kolyenin kenarları ayrıca el işlemesi gümüş bezemelerle süslenmiş.

Diğer önemli eser ise 1200 yıllık paskalya yumurtası. Bu eserden Türkiye’de birkaç müzede daha var. Fakat bizim müzemizde sergileneni diğerlerinden ayıran en önemli özelliği yıldırım taşından yapılmış olması. Muhtemelen saraydaki üst düzey bir görevli için yapılmış. Bu yazıların içeriği ile ilgili bilgimiz yok. Şimdi yumurtanın üzerindeki yazıları çözmeye çalışıyoruz.”

Füsun İşsever, 2009 yılında Medusa Cam Eserler ve Arkeoloji Müzesine, Roma ve Hitit İmparatorluğu dönemlerine ait 15 önemli eser daha kazandırmıştı.

24.03.2010 Gaziantep Güncel