Pollio Su Kemeri’nin Ayağında Tahribat Oluştu

855

İzmir’in Selçuk ilçesindeki Roma dönemi yapılarından Pollio Su Kemeri’nin ayaklarında yapılan kaçak kazı nedeniyle tahribata uğradığı bildirildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Onur Gülbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Selçuk Belediyesi arkeoloğu Yusuf Yavaş ile Pollio Su Kemeri’nde yaptıkları incelemede, kaçak kazı sonucu tarihi yapının ayaklarından birinde ciddi tahribat oluştuğunu gözlemlediklerini söyledi.

Kemerin ayak bölümünden büyük bir mermer blokun çıkarılarak altında kaçak kazı yapıldığını belirten Gülbay, “Bu tahribatın yanı sıra kemer ayağı üzerindeki başka bir kaplama bloku kırılarak yine içinde define arandığı anlaşılmaktadır. Kemer ayağının altında kazıyla boşalan alanın en kısa zamanda doldurulması gerekir. Kemerin ayağındaki tahribat devam ederse depremlerin etkisiyle yıkılabilir” dedi.

Selçuk ilçe merkezinin yaklaşık 4 kilometre dışında, Meryemana Evi’ne giden yol ayrımından sonraki rampanın hemen solunda bulunan vadide yer alan Pollio Su Kemeri, Efes Antik Kenti’nin en önemli su yollarından biri. Kemerin üzerindeki yazıttan MS 4 ve 14 yılları arasında Sextilius Pollio, karısı Ofillia Bassa ve üvey oğlu Offilius Proculus tarafından Roma İmparatorları Augustus ve Tiberius ile Efes halkının onuruna inşa ettirildiği anlaşılıyor.

23.03.2010 Milliyet