Hamam Kalıntıları Yağmurun Hışmına Uğradı

859

Tarihi zenginliği ile Türkiye’nin önde gelen illeri arasında yer alan Sivas’ta, en önemli eserler arasında yer alan tarihi Kale Hamam Kalıntıları yağmurun hışmına uğruyor.

Restore durumunda bulunan Çifte Minare ve Şifaiye Medresesi’nin yanı sıra, aynı alan içerisinde yer alan tarihi hamam kalıntısı ve Osmanlı Mimarisi özelliği taşıyan Kale Cami’nin de restorasyon kapsamına alınarak onarılmasını isteyen Sivaslılar, bu eserlerinde Çifte minare ve Şifahiye Medresesi ile beraber bitirilerek hizmete açılması gerektiğini savunurken, Kent Meydanında bulanan tarihi hamam kalıntılarının durumu ise içler acısı durumda.

Geçtiğimiz yıllarda meydan düzenlemesi kapsamında bir kısmı elden geçirilerek üzerindeki sonradan dökme betonları kaldırılan tarihi kalıntılar dış şartlara korumasız bir şekilde bırakıldı.

Yağmur, kar ve rüzgar derken tarihi hamamın duvarları gözle görülür şekilde erimeye başladı. Özellikle yağan yağmurların ardından, korumasız bırakılan kalıntıların ufalanarak erimeye başladığı gözlendi.

Osmanlı Padişahlarından III. Murat Han’ın Vezirlerinden Mahmud Paşa tarafından 1580 yılında yaptırılan ve bugüne sadece bir metrelik duvarları kalan Kale Hamamı kalıntılarının da onarılarak, tarihe kazandırılması Sivaslılar tarafından isteniyor.

Öte yandan hamamın içerisi adeta çöplüğü andırırken, çalışmalar kapsamında üzeri sacla örtülen hamam külhanın için de her türden çöpü görmek mümkün oluyor.

19.03.2010 Sivas Hürdoğan