Yalvaç Müzesi’nde 26 Eser Kayıp

1147

Isparta Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, Yalvaç Müzesi’nde, 13 eserin yerine envanteri değiştirilmiş farklı bir eser konulmak üzere toplam 26 eserin kayıp olduğunu bildirdi.

Kılıç, Haber32 muhabirine yaptığı açıklamada, 2004 yılında Yalvaç’taki müze müdürünün değişmesi üzerine müzedeki eserlere ilişkin sayım yapıldığını kaydetti. 1953 ile 1973 yılları arasındaki eserlerle ilgili yapılan sayımda, o dönemdeki müdür Ali Harmankaya’nın eksiklikleri tespit ettiğini belirten Kılıç, ”Yalvaç Müzesi envanterinden kaybolan 13 eser ve envanterden değiştirilen 13 eser olmak üzere 26 eserin aslı kaybolmuş durumda” dedi.

Eserlerin kayıp olduğunun 2004 yılında yapılan sayımda fark edildiğini ve müze müdürleri hakkında yargı sürecinin devam ettiğini kaydeden Kılıç, soruşturma aşamasında müfettiş raporlarına göre sorumlu olduğu belirtilen müze müdürlerinin kayıp eserlerin ödettirilmesi konusunda işlem yapılacağı kaydedildiğini bildirdi. Konunun yargı aşamasında olduğu için kendilerinin yeterli bilgiye sahip olmadığını ifade eden Kılıç, yargılama sonunda kimlerin sorumlu tutulduğunun da net anlaşılabileceğini dile getirdi.

Etnografik seksiyona dahil 11 eserden ikisinin mahkemesinin sürdüğünü, 9’unun ise Bakanlıktan alınan onay gereği kaydının düşürüldüğünü dile getiren Kılıç, kaybolan sikkelerden ikisinin de Bakanlık onayı ile kayıtlardan düşürüldüğünü bildirdi. Kılıç, arkeolojik 13 eksik eser için ise Türkiye’deki tüm müzelerde ve yurt içinde aramalara devam edildiğini söyledi.

Bu tür olayların yaşanmaması için müzede gerekli önlemleri aldıklarını ifade eden Kılıç, güvenlik önlemlerini artırdıklarını, Yalvaç Müzesi’nin kapalı alanını büyüterek, depolardaki eserleri gün yüzüne çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Müzedeki tüm eserlerin ülke hazinesi olduğuna dikkati çeken Kılıç, bunların korunması ve turizmin hizmetine sokulması gerektiğini bildirdi.

24.03.2010 Memleket Haber