2. Karakaya Tarih Öncesi Kaya Resimleri Şenliği

920

Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) ile Söke’nin Karakaya Muhtarlığı işbirliğiyle Beşparmak Dağları’nda yer alan Karakaya’da “2. Karakaya Tarih Öncesi Kaya Resimleri Şenliği” gerçekleştirilecek.

1970’li yıllardan bu yana Beşparmak Dağları’nın vahşi coğrafyasında köylüler, çobanlar ve avcılardan almış olduğu bilgilerle tarih araştırması yapan Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü araştırmacılarından EKODOSD Onursal üyesi Arkeolog Dr. Anneliese Peschlow, burada tarih açısından birçok bulgulara rastladı. Peschlow’un, Karakaya köyü civarında, insanoğlunun göçebelikten yerleşik düzene geçmesine koşut olarak gelişmiş değişen yaşam biçiminin ifadesi olarak yorumlanan ve şimdiye dek tüm kaya resmi sanatı içinde konu ve resim dili açısından tek olma özelliğine sahip birçok kaya resimleri buldu.

Anadolu’nun tarih öncesi arkeolojisine dair en önemli keşiflerinden biri olma özelliğini kazanan bu tarih öncesi resimleri ve Beşparmak Dağları’nın benzersiz doğasının korunması için şenliklerin geleneksel olarak yapılması kararı alındı.

Resimlerin yoğunlaştığı Karakaya Köyü Kavalan mevkiinde bu yıl ikincisi yapılacak şenliklerin amacının, “bölgedeki kaya resimleriyle ilgili farkındalık yaratılması, korunmaları konusunda duyarlılık sağlanması, yöre insanları ve kent insanlarının birbirleriyle kaynaştırılması ve bölgede ekoturizm faaliyetlerinin yaygınlaştırılması” olduğu belirtildi.

Geleneksel olarak her yıl devam edecek şenliklerin, tarih öncesi resimlerin tanıtılması ve korunması konusunda duyarlılık sağlanması ve Karakaya köyünde yaşayan yöre insanlarının ekonomik ve sosyal anlamda gelişmelerine olumlu katkı yapması bekleniyor. 4 Nisan günü saat 11.00’de başlayacak şenliklerde kaya resimleri tanıtılacak, folklor gösterileri, yöresel sanatçılar, fotoğraf yarışması gibi etkinlikler düzenlenecek.

Şenlikler piknik tarzında yapılacak olup, yöre halkı tarafından keşkek, gözleme ayran ve irmik helvası yapılacağı, bölge halkının ürettiği ürünlerin gelen konuklara satışa sunulacağı belirtildi. Şenliklere Kuşadası, Didim, Söke, Çine, Aydın ve civar köylerden yoğun bir katılım beklendiği öğrenildi.

25.03.2010 Beyaz Gazete