Kaçak Kazıda Ortaya Çıkan Tarihi Eserler Sahip Çıkılmayı Bekliyor

2147

Bolu´da kim tarafından bulunduğu bilinmeyen tarihi eserler sahip çıkılmayı bekliyor.

Bolu´nun Karaköy ve Doğancı köyleri arasında bulunan bir tarlada kaçak kazı sonrasında ortaya çıktığı tahmin edilen ve hangi döneme ait olduğu bilinmeyen tarihi eserler sahip çıkılmayı bekliyor.

Yapılan kazı çalışması esnasında açılmaya çalışılan mezarların kapakları ve içi hasar görmüş durumda. Bunun yanında mezarlardan çıkarılan bazı kemik parçalarının da etrafa dağıtılmış bir şekilde durması dikkatlerden kaçmadı.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürü Hasan Kaplan, ´´Geçtiğimiz yıllarda da aynı bölgede kaçak kazı yapılmış. Bu ekiplerimiz tarafından tespit dildikten sonra bir rapor hazırlanarak Anıtlar Kurulu´na gönderilmişti. Kurulun kararı doğrultusunda ise kazılan alan kapatılmıştı´´ ifadelerini kullandı.

Kaçak kazı yapılan alanın sit alanı olduğu için ellerinden bir şey gelmediğini de sözlerine ekleyen Kaplan, ´´O bölge, Anıtlar Kurulu´nun tescilli alanı olduğu için sit alanı oluyor, o yüzden kurul kararı olmadan bir şey yapamıyoruz. Şimdi arkadaşlarımız o alanla ilgili yeni bir rapor hazırlıyor. Rapor kurula sunulacak. Kurul orada çalışma yap derse çalışma yapacağız, kapatın derse kapatacağız´´ dedi.

25.03.2010 Bolunun Sesi