Arkeologlardan Bodrum’da Tarih Nöbeti

623

Bodrum’daki Antik Tiyatro önünde, arkeologlar gözetiminde gerçekleştirilen “Bodrum Yarımadası İçme Suyu Projesi” kapsamında yapılan kazı çalışmaları sırasında tiyatroya ait olduğu tahmin edilen mimari bloklar bulundu.

Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müze Müdürlüğünde görevli arkeolog Hande Savaş, gazetecilere, proje kapsamında DSİ tarafından gerçekleştirilen kazı çalışmalarını dikkatle izlediklerini söyledi.

Kazı yapılacak bölgede öncelikle sondaj çalışması yapılmasının uygun görüldüğünü belirten Savaş, şunları söyledi:

“Kazı yapılan bölgenin hemen arkasında bir antik yapı var. Dolayısıyla öncelikle araştırma yapıyoruz, altında ne olduğuna bakıyoruz. Ondan sonra çıkan buluntulara göre kazı çalışmaları devam edecek ya da etmeyecek. Şu ana kadar yapılan kazılarda antik tiyatroya ait olduğunu düşündüğümüz mimari bloklar bulundu. Ancak bunlarda orijinal yerlerinde değiller. Daha sonradan buraya atılmış. Toprak içindeler. Büyük ihtimalle antik tiyatroya aitler. Sonradan buraya atıldıkları için şu anda kazı çalışmalarını engelleyecek bir durum yok.”

Sondaj çalışmalarının 15 gün daha devam edeceğini ifade eden Savaş, Bodrum Kalesi’ndeki arkeologlarla birlikte dönüşümlü olarak görev yaptıklarını ifade etti.

Antik tiyatroyu her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini aktaran Savaş, “Burası özellikle turistlerin büyük ilgisini çeken bir bölge. Antik kentten çok fazla yapı gün yüzünde yok. Bu nedenle antik tiyatro çok önemli” diye konuştu.

26.03.2010 Hürriyet