Teos Aydınlatılacak

731

Vali Kıraç, tarihi mekanın daha iyi korunması ve panayır yerine dönüştürülmesi için elektrik hattı çekilmesi talimatını verdi.

İzmir Valisi Cahit Kıraç, Türkiye’nin ilk ve tek “Sakin Şehir”i (Cittaslow) Seferihisar’ı ziyaret etti. Teos Antik Kenti, Yat Limanı inşaatı ve Sığacık Organik Pazarı’nda incelemelerde bulunan Vali Kıraç, vatandaşlarla sohbet etti, kentin yetkilileriyle fikir alışverişinde bulundu.

IŞIL IŞIL OLSUN

Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden ve Belediye Başkanı Tunç Soyer’le birlikte, 12 İyon kentinden biri olan Teos’a hayran kalan Vali Kıraç, bu bölgenin turizmden hak ettiği payın daha fazlasını alması için önerilerde bulundu. Teos’un tarihi ve Dyannisos Tapınağı etrafında yapılan kamulaştırmalar hakkında bilgi alan Vali Kıraç, “Teos, daha iyi korunmalı ve panayır yerine getirilmeli. Bu amaçlara ulaşabilmek için de Teos’un aydınlatılması lazım. Buraya hemen elektrik hattı çekilsin ve tarihi mekan aydınlatılsın. Her yer ışıl ışıl olsun” talimatı verdi. Belediye Başkanı Tunç Soyer de Teos’a yapmak istedikleri işler arasında oraya elektrik götürmek de olduğunu anlattı.

NİSAN’DA AÇILACAK

Nisan ayı sonunda hizmete açılması planlanan Sığacık Yat Limanı’nı da gezen Vali Kıraç, Kolin İnşaat yetkilisi Fırat Koloğlu’ndan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Limanın açılış tarihini soran Vali Kıraç’a, “30 Nisan” yanıtını veren Koloğlu, çekçek alanı yoluyla ilgili Anıtlar Kurulu ve Karayolları’ndan onay beklediklerini bildirdi.

Naylon torba yerine kese kağıdı ve filenin kullanıldığı, pazar günleri açılan ve İzmir halkının büyük ilgi gösterdiği Sığacık Kaleiçi Organik Pazarı’nı gezen Vali Kıraç, pazarda satılan ürünlerden satın aldı. Başkan Soyer, halden Sığacık’a mal girişinin yasak olduğunu hatırlatarak, orada sadece Seferihisar’ın köylerinde yaşayan çiftçilerin ve Sığacık’taki vatandaşların ürettiği malların satıldığını anlattı. Kıraç, esnafla ve alışverişe gelen vatandaşlarla bol bol sohbet etti.

23.03.2010 Yeni Asır