Müzekart’la 300’ü Aşkın Müze ve Ören Yerini Gezme İmkanı

664

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2 yıl önce uygulamaya konulan Müze Kart ile Türkiye’deki 300’ü aşkın müze ve ören yerini 20 TL ödeyerek bir yıl boyunca gezmenin mümkün olduğu belirtildi.

Samsun Müze Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, geçen yıl Samsun’daki Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ni yaklaşık 80 bin kişi ziyaret etti.

Ziyaretçilerden 10 bine yakınının müze kartla müzelere giriş yaptıklarını ifade eden yetkililer, kent genelinde satılan müze kart sayısının ise 731 adet olduğunu söylediler.

Samsun’da Gazi Müzesi’ne girişlerden ücret alınmazken Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin giriş ücreti 3 TL. Uygulamaya konulan Müze Kart ile Türkiye’deki 300’ü aşkın müze ve ören yerini 20 TL ödeyerek bir yıl boyunca gezmek mümkün. Öğretmen ve 17 yaşın üzerindeki öğrenciler ise Müze Kart’a 10 TL ödeyerek sahip olabiliyor.

Müze Kart’la yalnızca Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bağlı müze ve ören yerlerine girilebiliyor. Türkiye genelinde Bakanlığa bağlı 300’ü aşkın müze ve ören yeri bulunduğu belirtilirken, yetkililer Müze Kart satışlarının özellikle yaz aylarında arttığını belirttiler.

Sık seyahat eden ve müze ile ören yeri ziyaretlerine ilgi duyanlar için son derece kolaylık sağlayan Müze Kart, bir yıl için geçerli oluyor.

29.03.2010 haberler.com