Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal, İzmir’de Anıldı

927

Arkeolojiye ve İzmir’in kent kültürüne yaptığı katkılarla tanınan Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal, Yaşar Üniversitesinde (YÜ) düzenlenen ‘Anadolu Uygarlıkları’ sempozyumu ile anıldı. Ege Kültür Vakfı’nın 20. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen sempozyumun açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Akurgal’ın, cumhuriyetin yetiştirdiği en önemli insanlardan birisi olduğunu ve arkeoloji alanında Türkiye’yi temsil ettiğini vurguladı.

Kocaoğlu, ülkelerin ve kentlerin turizm şemsiyesi altında zenginleşeceğine inandığını belirterek, ‘İleriye gitmemek için mazeretimiz yok. Ele ele verdiğimizde her şeyimiz var, başarabiliriz’ dedi.

YÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan da Akurgal’ın, hayatını Türkiye’nin geçmişini ortaya çıkarmaya adadığını vurgulayarak, anma programının YÜ’de düzenlenmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Konuşmacı olarak Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, Prof. Dr. Sencer Şahin, Prof. Dr. Orhan Bingöl, Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu, Prof. Dr. Vedat İdil ve Prof. Dr. Ömer Özyiğit’in de katıldığı sempozyum öncesinde katılımcılara Barkan’ın görüntü yönetmenliğini yaptığı, Akurgal’ın da yer aldığı öğrenci filmi izletildi.

– ORD. PROF. EKREM AKURGAL-

Ekrem Akurgal, 1911 yılında Hayfa yakınlarındaki Tulkarem köyünde annesinin ailesine ait çiftlikte doğdu.

1957 yılında Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesinde ordinaryüs profesör olan Akurgal, Türkiye’de arkeoloji bölümlerinde akademik olarak görev yapmış ve yapmakta olan birçok arkeoloğun hocası.

Ege’de Foça (Phokaia), Çandarlı (Pitane), Çeşme-Ildırı Erytrai ve Bayraklı (eski Smyrna) antik kentlerini ortaya çıkaran Akurgal’ın Eski Yunan, Hitit-Hatti ve eski Anadolu uygarlıkları üzerine çeşitli dillerde çok sayıda eseri yayımlandı.

Bordeaux Üniversitesi (1961), Atina Üniversitesi (1988), Lecce Üniversitesi (1990) ve Anadolu Üniversitesi (1990), Akurgal’a ‘Şeref Doktoru’ sanını verdi. Federal Almanya ‘Büyük Liyakat Nişanı Yıldızlı Rütbesi’ (1979), ‘Goethe Madalyası’ (1979), ‘Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü’ (1981), İtalyan ‘Commandatore Nişanı’ (1987) ve Fransız ‘Legion d’Honneur Officier’ rütbesi (1990) sahibi olan Akurgal, 2002 yılında İzmir’de hayata veda etti.

30.03.2010 haberler.com