Tarihi Mezarlar Taşındı

965

Daha önceden Muğla Üniversitesi Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksekokulu yanındaki araziye konulan M.Ö. 3.-4. yüzyıldan kaldığı tahmin edilen 8 tarihi mezar Milas Müze Müdürlüğü bahçesine taşındı.

2005 yılında Muğla’nın Milas ilçesi İsmet Paşa Mahallesi’ndeki bir dershanenin inşaatı sırasında ortaya çıkarılan ve sonrasında Muğla Üniversitesi Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksekokulu yanındaki araziye konulan tarihi mezarlar taşındı.

Milattan Önce 3.-4. yüzyıllardan Helenistik dönemden kaldığı tahmin edilen tarihi 5 lahit ve 3 lahit tipi mezar, Milas Müze Müdürlüğü personeli tarafından kepçe yardımıyla traktör römorkuna yüklenerek Milas Müze Müdürlüğü bahçesine götürüldü. Müze bahçesinde mezarların indirilmesini Milas Müze Müdürü Erol Özen de yakından takip etti.

Yaklaşık 5 yıl önce özel bir dershanenin inşaat alanında çıkan, müzede yer olmadığı için Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksekokulu bahçesine konulan tarihi mezarların müzede gerekli restorasyon çalışmaları yapılacak. Gerekli çalışmaları yapılan mezarlar sonrasında dershanenin bahçesinde muhafaza altına alınan yerlerine taşınacaklar.

MİLAS’TA TEŞHİRE AÇILABİLECEK İLK PROJE

Müze yetkililerinden edinilen bilgiye göre; Milas Müze Müdürlüğü’ndeki kazı restoretörleri tarafından müze bahçesinde mezarların restorasyonları yapılacak. Çalışmaların ardından çıkarıldıkları yere konulacaklar. Restorasyonlarının yapılabilmesi için belki de yurt dışından malzemeler getirilecek. Milas’ta teşhire açılabilecek ilk proje olması bakımından da ayrı bir öneme sahip. Muğla Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü kararı doğrultusunda çalışmalar yürütülecek.

Mezarlar gerekli çalışmaları tamamlandıktan sonra gün yüze çıkarıldıkları yer olan özel bir dershanenin bahçesine konularak tarih severler tarafından gezilebilecek.

30.03.2010 Yurt Haber