Antik Kente Sahip Çıkamadılar

779

Bakanlar Kurulu kararı ile 2009 Ağustos ayında kazı çalışmaları durdurulan Yatağan’daki Lagina Antik kenti bakımsızlık yüzünden harabeye döndü.

Bakanlar Kurulu kararı ile 2009 Ağustos ayında kazı çalışmaları durdurulan Yatağan’daki Lagina Antik kenti bakımsızlık yüzünden harabeye döndü. Kentin antik giriş kapısı bölümü sular altında kalırken, kazı çalışmaları yarım kalan bölgelerde otlar ve çalılar eserlerin çevresini sardı.

Yatağan’a bağlı Turgut Beldesi’nde ‘iş makinesiyle arkeolojik kazı yapılarak eserlere zarar verildiği, tandır kuyusu yapıldığı, SİT alanına fidan dikildiği’ iddiaları üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, Kazı Başkanı Prof.Dr. Ahmet Tırpan’ın 2009 Ağustos ayında kazı lisansının iptal edilmesiyle Lagina kaderine terk edildi. Kazı çalışmalarının devam etmesi yönünde Prof.Dr. Tırpan’ın Danıştay’a açtığı davadan ‘yürütmeyi durdurma’ kararı çıkmasına rağmen Kültür ve Turizm Bakanlığı yeni kazı iznini halen vermedi.

2008 yılında eser şampiyonu olan ve her yıl yaklaşık 10 bin turistin ziyaret ettiği antik kent harabeye döndü. Çok tanrılı dinlere inanan Paganlar’ın dini merkezi olarak kabul edilen Lagina’da binlerce yıllık mezarlar ve tarihi eserler define avcılarının hedefi haline geldi. Kentin antik giriş kapısı bölümü sular altında kalırken, kazı çalışmalarının yarım kaldığı bölgelerde eserlerin çevresini otlar ve çalılar sardı.

Turgut Belediye Başkanı MHP’li Salih Özen, Muğla turizmine katkı sağlayan ve her yıl eser şampiyonu olan Lagina Antik Kenti’nin turizme açılması için yetkililere çağrıda bulundu. Antik kentte kazı çalışmalarının yeniden başlaması için olumlu sonuç beklediklerini söyleyen Özen, “Çünkü köyümüzde 100 kişinin ekmek kapısı oldu bu yer. Şu anda köydeki gençlerimiz işsiz kaldı. Her yıl 12 ay kazı çalışması yapılan ve eser şampiyonu olan Lagina Antik Kenti’nin açılması ve ülke turizmine katkı sağlaması için yetkililer üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. 7 aydır çalışma yapılmayan antik kent bakımsızlıktan harabeye dönmüş durumda” dedi.

30.03.2010 Radikal