Mahalle Sit Alanı Oldu, Evlerine Çivi Bile Çakamıyor

986

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ndeki 220 dönüm alan üzerindeki 17 katlı Aççana Höyüğü’nün bulunduğu Varışlı Köyü’nün Aççana Mahallesi’nin birinci derecede SİT alanı içinde kalması nedeniyle köylüler evlerine bir tek çivi bile çakamıyor.

ABD’nin Chicago Üniversitesi Oriental Enstitüsü’nde görevli Prof. Dr. Aslıhan Yener başkanlığındaki ekip tarafından her yıl kazı çalışması yapılan 17 katlı olduğu saptanan ve Mısırlılar, Mitaniler, Mezopotamya devletleri, Etiler gibi kavimlerin de yerleşim alanı olarak kullandığı Aççana Höyüğü’nün 7. katında M.Ö. 18. yüzyılda Kral Hammurabi ile Hitit Prensi Yarım-Lim tarafından inşa edilmiş bir saray ile M.Ö. 15 yüzyılda yapılan 4. katta Kral Nigme-Pa’a ait bir saray bulundu.

Kazı çalışmasının 10 yıl sürmesi beklenen höyüğün bulunduğu Aççana Mahallesi sakinlerinin yaşam şekilleri, tarih fışkıran bölgenin 2003’de birinci derecede SİT alanı ilan edilmesiyle değişti. 70 hanede 500 kişinin yaşadığı mahallede evlere onarım bile yapılamıyor. Evlerini onaran 8 kişinin de mahkemelik olduğunu belirten mahalle muhtarı Mehmet Kılıç, köylerinin 100 yılı aşkın bir tarihi olduğunu anlattı. Evlerine çivi bile çakamadıklarını kaydeden Kılıç, “Mahallemiz daha önce üçüncü derecede SİT alanıydı. 2003’de bölgede kazı çalışması başladı. Tarihi kalıntıların önemi artınca birinci derece SİT alanına alındı. Çoğu topraktan yapılı evlerimizi zaman içinde onarımdan geçirmek zorunda kalıyoruz. Ancak şu anda bunu yapamaz duruma geldik. 8 vatandaşımız bu nedenle mahkemelik oldu. Yeni ev de yapılamadığı için bazı evlerde 2-3 aile yaşıyor” dedi. Muhtar Kılıç, tarihi dokuyu zedeleyecek bir davranış içinde olmadıklarını ancak belli kurallar çerçevesinde onarım bekleyen evlerini tamir etmek istediklerini de kaydetti.

KÖYLÜLER DERTLİ

Briketten yapılı evinin penceresi ve kapısı olmadığı için çuvalla kapatmak zorunda kalan 68 yaşındaki Emiş Biçer, “Evi yaptırdığımız dönemde mahalle SİT alanı oldu. Bu nedenle ceza almaktan korktuğumuz için evime kapı pencerede taktıramadım. Ne yapacağımızı şaşırdık. Bize devletin yardım etmesini bekliyoruz” diyerek sıkıntılarını dile getirdi. 60 yaşındaki Vahit Sert, toprak evinin bazı bölümlerinin tavanın çöktüğünü, yağmur ve soğuktan korunmak için naylonla kapatmak zorunda kaldıklarını anlattı.

30.03.2010 haberler.com