Limantepe Su Altı Kazısının Turizme Açılması

826

Çeşmealtı Güzelleştirme Kalkındırma ve Koruma Derneği, Urla Limantepe bölgesinde dünyanın bilinen en eski liman örneklerinden biri olarak kabul edilen yapıda sürdürülen su altı kazı çalışmalarının turizme açılması için ‘Su Altında Tarih Yolculuğu’ adı altında proje hazırladı.

Dernek Başkanı Erden Can, yaptığı açıklamada, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal’ın başkanlığında yürütülen, Urla Limantepe Sualtı Arkeolojik Kazı çalışmalarını, İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) Turizm ve Çevre Mali Destek Programından yararlanarak turizme açmak için proje hazırladıklarını bildirdi.

Projenin kabul edilerek maddi destek sağlanması halinde, dernek bünyesinde dalış donanım, ekipman ve malzemeleri temin edileceğini, ayrıca bölgenin uluslararası anlamda dalış turizmi için tanıtımının yapılacağını anlatan Can, bölgeye çekilecek turistlere kazı bölgesinde dalış yaptırılarak ortaya çıkarılan liman kalıntılarını yerinde sergilemek istediklerini söyledi.

– KAZI BAŞKANI PROF. DR. ERKANAL’DAN PROJEYE DESTEK-

Urla Limantepe Sualtı Arkeolojik Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal da Urla’da İskele ve Çeşmealtı bölgesinin, hem kara hem de deniz bölümlerinin arkeolojik sit alanı olduğunu, bu nedenle de serbest dalışa kapalı alanlar olduğunu, ancak projeyle kazı ekibi rehberliğinde bölgede dalışlar yapılabileceğini söyledi.

Projenin, Urla’nın su altı tarihsel zenginliğinin sergilenmesi açısından önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Erkanal, ‘Bizim dalış ekiplerimizin kontrol, gözetim ve rehberliğinde su altına dalış ve su altı tarihsel zenginliklerinin sergilenmesi konusunda projeye destekçi olacağız. Böylece Urla’ya gelen ziyaretçilere dünyanın en eski limanı olan Limantepe su altı kazı bölgesine dalışlar gerçekleştirip, bölgenin arkeolojik ve tarihsel güzelliklerini tanıtma imkanı sağlayacağız’ dedi.

01.04.2010 haberler.com