İzmir’de Tarihi Eserler Günışığına Çıkıyor!

1057

Zabıta Müdürlüğü Basmane Hizmet Binası inşaatı sırasında bulunan tarihî kalıntılar, bu kazılarla günyüzüne çıkarılıyor.

İzmir’in Konak ilçesinde, belediye tarafından arkeopark yapılacak olan Altınpark mevkiindeki kazılar yeniden başladı. Zabıta Müdürlüğü Basmane Hizmet Binası inşaatı sırasında bulunan tarihî kalıntılar, bu kazılarla günyüzüne çıkarılıyor.

Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, kazıların tamamlanmasının ardından Türkiye’nin en önemli arkeoparkını kuracaklarını söyledi.

Bir süre ara verilen kazıları, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy öncülüğündeki ekip yapıyor. İzmir tarihine ışık tutacak bir müze oluşturacaklarını dile getiren Başkan Tartan, “Agora kazılarını da sürdüren Yrd. Doç. Dr. Ersoy önderliğindeki arkeologlar, İzmir tarihi için önemli kalıntıları gün yüzüne çıkarıyor.

Şehrin yaşına ışık tutacak kalıntılar, Altınpark’ta yer alıyor. Böylesine önemli kalıntıları, modern bir dizaynla hazırlayacağımız arkeoparkla yerli ve yabancı turistlerle İzmirlilere sunacağız. Ayrıca, kurulacak amfitiyatroyla İzmir yeni bir açık hava kültür merkezine kavuşacak.

Düzenlenecek şeffaf zeminde sergilenecek alanın dışında kurulacak amfi tiyatroyla 500’ü aşkın kişi müzik dinletilerini katılacak.” dedi.

02.04.2010 TIMETURK