795 Yıllık Cami Bakımsızlıktan Çürüyor

684

Denizli’nin Çal ilçesine bağlı Kocaköy köyünde, Selçuklular döneminde yapılan 795 yıllık cami, restore edilmeyince bakımsızlıktan çürümeye başladı.

Tarihî işlemeleriyle eşsiz bir yapı olarak nitelendirilen caminin çatısı akıyor. Cemaat, halıların ıslanmaması için koyulan kova ve leğenlerle yan yana namaz kılıyor. Aydın Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nunsa restorasyon yapmadığı gibi koruma altına aldığı için caminin bakımını köylülere de yaptırmadığı belirtiliyor.

Kocaköy Köyü Muhtarı Mehmet Küçük, caminin bir an önce restore edilmesi gerektiğini, daha önce bu konuda girişimde bulunmalarına rağmen sonuç alamadıklarını söyledi. Muhtar Küçük, “Yetkililere durumu ilettik ancak o zamandan bu zamana değişen bir şey olmadı. Çok geç kalınmadan onarım çalışmalarının başlaması gerekiyor.” dedi. Tarihî caminin kapısı, penceresi, tavandaki işlemeleri, içerideki süslemeleriyle atalardan miras olduğunu vurgulayan Küçük, “Biz de gözümüzün önünde çürümesini seyrediyoruz. Dokunamıyoruz, çünkü yasak. Caminin korunması için Aydın Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan yazı geldi. Ne biz bir şey yapabiliyoruz ne de Koruma Kurulu hareket edip restorasyon yapıyor.” şeklinde konuştu. Köyün eski muhtarı Yaşar Atmaca da Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne iki yıl önce başvurmasına rağmen bugüne kadar cami için hiçbir şey yapılmadığını söyledi.

03.04.2010 Zaman