Tarihi Duvar Zarar Görüyor

678

Hacı Bayram Camisi’ndeki restorasyon çalışmalarında kullanılan inşaat malzemelerinin gelişigüzel bir şekilde hemen yakınlarındaki “tarihi duvar kalıntısı”nın önüne yığılması dikkat çekiyor. Restorasyon alanına halkın girişini engellemek için yapılan bariyerler de uçlarına takılan sivil demirlerle tarihi duvara çakılmış durumda.

Anakent Belediyesi, Augustus Tapınağı’nın yanındaki çalışmalarını sürdürürken, diğer yandan da Hacı Bayram Camisi’nin restorasyonunu gerçekleştiriyor. Bu kapsamda caminin yanındaki eklenti kısım yıkılarak yeniden yapılacak. Cami ayrıca restore edilecek. Çalışmaların Ramazan ayına kadar bitirilmesi planlanıyor. Bu nedenle ibadete kapatılan caminin yanına iki tane dev çadır kuruldu. Çadırın birinde kadınlar diğerinde ise erkekler ibadetlerini gerçekleştiriyor. Restorasyon nedeniyle ibadete kapatılan caminin etrafı da halkın girişini engellemek için demir bariyerlerle çevrilmiş durumda. Ancak caminin restorasyonu konusunda gerekli duyarlılığı ortaya koyan belediyenin, aynı duyarlılığı hemen yakınlardaki tarihi duvar kalıntısı konusunda göstermediği gözleniyor. Caminin etrafının çevrildiği bariyerlerin ayakta durmasını kolaylaştırmak için uçlarına kaynaklanan demirlerin tarihi surlara çakıldığı görülüyor. Yine gözlerden kaçmayan bir başka nokta ise restorasyon çalışmalarında kullanılan tahta, demir gibi inşaat malzemelerinin duvarın bitişiğine yığılması oldu. Birçok demir levha da yine surlara yaslatılmış şekilde duruyor.

Öte yandan suru andıran bu tarihi duvar kalıntılarını çevreden gelebilecek etkilere karşı korumak için herhangi bir önlemin alınmadığı gözleniyor. Etrafında duvar için ne bir koruyucu bariyer ne de uyarıcı levha bulunuyor. Yıllardır korumasız bir şekilde doğaya ve insanlara karşı ayakta kalma mücadelesi veren tarihi kalıntıların uğradığı tahrip de gözlerden kaçmıyor. Sadece duvardan düşen taş parçalarının gelişigüzel şekilde kenarda toplanılmasıyla yetinilmiş. Hacı Bayram Camisi’nin fotoğrafını çekmek isteyen bazı yurttaşlar bu tarihi surun üzerine rahatlıkla çıkabiliyor. Bu konuda gerekli uyarıyı yapacak bir görevli de bulunmuyor. Duvarın tarihi olduğunun anlaşılmasını, sadece yanında dikili olan tabela sağlıyor.

Diğer yandan bu tarihi surun dolmuş duraklarına yakın olan kısmında bir “yapı” daha olduğu görülüyor. Ancak tarihi olduğu izlenimi veren bu yapının, hangi döneme ait olduğu anlaşılamıyor. Çevresinde herhangi bir bilgilendirici tabela da yer almıyor. İnsanlardan gelebilecek müdahalelere açık olan bu yapının etrafına koruyucu bariyer de yapılmamış. Yüksekliği üç metreyi bulan ve eski bir evin parçasını andıran yapının içinde ateş yakıldığı, duvarlarına yazı yazıldığı gözleniyor. Söz konusu yapının çatısında çatlaklar olduğu fark edilirken, zamanla yapıdan düşen taş parçaları kenarında biriktirilmiş. Sonuç olarak gerek tarihi duvar kalıntısı gerekse ne olduğuna ilişkin bilginin yer almadığı bu yapı, koruma altına alınmadığı için tehdit altında bulunuyor.

‘Bu tür çalışmalar dikkatli yapılmalı’

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Fatih Söyler, restorasyon veya herhangi bir inşaat çalışması sırasında sadece eski eserlerin değil, çevredeki her şeye karşı zarar verici çalışmalardan uzak durulması gerektiğini belirtti. Herhangi bir boya-badana işinde dahi çevreye zarar verilemeyeceğini dile getiren Söyler, alanda korunması gereken ne varsa tümünün koruma altına alınması gerektiğini vurguladı. Bu tür çalışmaların son derece dikkatli yapılması gerektiğini anlatan Söyler, “Sadece korunması gereken şeyler değil, etraftaki yaya geçişi, trafik gibi bütün çevre koşulları birlikte düşünülerek çalışmalar yürütülmeli. Orada bir ağaç varsa buna dahi zarar verilmemeli” dedi.

26.03.2010 yapi.com.tr