Antik Kent, Kaçak kazılar Sayesinde Bulundu

528

Sarıçam Köyü Muhtarı Osman Kabaklıoğlu, Sarıçam ile Kalemli köyleri arasındaki bir tepenin, son yıllarda define avcılarının uğrak yeri haline geldiğini belirtti.

Kazıların, bugüne kadar bilinmeyen antik bir yerleşimin varlığını gözler önüne serdiğini ifade eden Kabaklıoğlu şu bilgileri verdi.

“Kaçak kazılara kadar, bölgede Roma dönemine kadar uzanan eski bir yerleşim olduğunun bilinmesine karşın eski medeniyetlere ilişkin gözle görülür bir kalıntı ve iz yoktu. Son yıllarda köyümüzün çevresinde kaçak kazılar başladı. Özellikle Kalemli köyü ile Sarıçam arasında 3 tepe var. Bu tepelerden ikisi iş makinesi ile kazılmış. Buradan çok sayıda lahit taşı, saray taşlarına benzer yapılar çıkmış. Bu eserler, taşınamayacak kadar büyük olduğu için kaçak kazıyı yapanlarca bulunduğu alana öylece bırakılmış. Aynı tepelerden birinde yapılan kaçak kazıda da bir mağara bulunmuş. Bu mağaradan içeriye bakıldığında saraya benzer bir yapı görülüyor. Ayrıca yine bu bölgede yerin altında Roma dönemine ait antik bir şehir olduğu tahmin ediliyor. Yerin altından çıkan eserler de bu tahmini destekliyor.”

Kabaklıoğlu, yöre halkı olarak, yetkililerden bölgenin sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmasını talep ettiklerini söyledi.

KAYMAKAMLIK, KAZI İÇİN BAŞVURU YAPTI

Saruhanlı Kaymakamı Kadir Sertel Otcu ise muhtarın durumu bildirmesi üzerine köye giderek incelemelerde bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu.

“Bölgede toprak altında Roma dönemine ait bir şehir olduğu tahmin ediliyor. Yer altından çıkarılan eserler de buna işaret ediyor. Bu konuda söz konusu yerde Kültür ve Turizm Bakanlığı izni ile kazı çalışması başlatılması için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduk. Ancak şu an bu kazıyı yapabilecek kazı heyeti bulunmadığını, bu sorunun çözülmesi durumunda kazı yapabileceklerini ifade ettiler.”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse de Sarıçam köyü yakınlarında kaçak kazılar sonrası ortaya çıkan eserlerden haberdar olduklarını, bölgede araştırma yapacaklarını kaydetti.

Konuyla ilgili çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Karaköse, “Bölgeye uzman bir ekip gönderip buradan çıkan eserleri inceleyeceğiz, daha sonra da gerekli görülürse bu alanda kazı çalışması başlatacağız” dedi.

05.04.2010 Milliyet