Çakma Mezarları Ellerimizle Yıkarız

671

Yazar Sevan Nişanyan’ın kaya mezarlarının benzerini Şirince’de izinsiz yaptırmasına büyük tepki gösteren yerel yöneticiler ve vatandaşlar, “Tarihe yapılan bu saygısızlığı affetmeyiz” dedi.

Selçuk’un Şirince köyünde yaşayan yazar Sevan Nişanyan’ın Muğla Dalyan’daki tarihi kaya mezarlarını taklit etmesine yöre halkından büyük tepki geldi. Başta yerel yöneticiler, tarih ve doğa tutkunları ile çevreye duyarlı vatandaşlar, Dalyan’daki kral mezarları önünde toplanarak, “Tarihimizin kopyalanmasını istemiyoruz. Tarihe saygısızlığı affetmeyiz” dedi. Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay, Dalyan Belediye Başkanı Arif Sarı ile Köyceğiz-Dalyan Doğa Tarih Kültür Derneği Başkanı Yücel Okutur, Şirince’nin kendi tarihine sahip çıkmasını, başka tarihleri kopyalamamasını istedi.

ALDATMAYA YÖNELİK

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Arkeolog Altan Türe, ‘Kral Mezarları’nın tarihsel bir miras olduğunu belirterek, tarihin taklit edilemeyeceğini söyledi. Türe, “Tarihsel mirasın, başka bir turistik merkeze yapılmak istenmesi aldatmacadır. Dalyan’daki kral mezarları, Likya ve Kayra antik dönemine aittir. Şirince’de böyle mezar bulunmamaktadır. Biz değerli ve güzel olanı korumalıyız. Kopyalayarak tarihi yanıltmamalıyız. Bu kopyalama bana çok itici geliyor” dedi.

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) İstanbul Temsilcisi Mimar Erhan İşözen, İzmir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun bu duruma sessiz kalmaması gerektiğini söyledi. İşözen, “Kral mezarlarının imitasyonu yalancılıktır. Uygarlık tarihinin yaşandığı alanlara insanlar sahip çıkmalıdır. Şirince köyünde Sevan Nişanyan tarafından yaptırılan Kral Mezarları tarihe saygısızlık anlamına geliyor. Şirince’nin kendine has bir dokusu, kendine has bir mimarisi bulunmaktadır. Yapılan kral mezarları halkı aldatmaya yöneliktir” dedi.

Köyceğiz-Dalyan Doğa Tarih Kültür Derneği Başkanı Yücel Okutur ise, Şirince köyündeki mezarı ‘kötü bir kopyacılık’ diye niteledi. Okutur, “Gelecek kuşaklar için de kötü bir örnek. Yapılmak istenen tamamen hukuka devletimizin tarih ve kültürel hareketlerine aykırı bir harekettir” diye konuştu.

‘Turizm Bakanlığı durdursun’

Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay, 4 bin yıllık tarihi geçmişi olmayan bir yerleşimde, kayalara mezar yapılmak istenmesine anlam veremediğini belirterek, Turizm Bakanlığı’nın Şirince’deki kral mezarlarının yapımını durdurmasını istedi. Başkan Erbay, Şirince’de Kaunos medeniyetinin olmadığını kaydederek, şöyle konuştu: “Bölge insanı olarak doğal kaynaklarımıza yıllardan beri sahip çıkıyoruz. Şirince’de Kaunos medeniyeti yaşamış mı? Gelecekte ‘kim yapmış oradaki mezarı’ diye sorarlar adama. Getirir iş yerinin önüne alçıdan bir kopya yaparsın, buna kimse bir şey demez. Gerekirse gider oradakini de yıkar, geri geliriz” dedi.

06.04.2010 Yeni Asır