Alanya Müzesi, Çocuk Dostu Müzeler Arasında

869

Alanya Müze Müdürü Seher Türkmen, Alanya Müzesi’nin dahil olduğu “Çocuk Dostu Müzeler” ve “Kültürler Arası Etkileşim” projeleri hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önem verdiği Çocuk Dostu Müzeler Projesi kapsamında Türkiye’de seçilen 10 müze arasında Alanya Müzesi’nin de yer aldığını belirten Türkmen, Alanya Müzesi olarak yıllardır çocuklara yönelik çeşitli çalışmalar yürüttüklerini anlattı. Türkmen, bu çerçevede Cuma günü bir grup öğrencinin Alanya Kalesi Kızıl Kule Tophane Ekseni kapmasında yapılan kazı çalışmalarına katılmalarını sağlayacaklarını dile getirdi. Türkmen, öğrencilere arkeolojik kazının nasıl yapıldığı hakkında uygulamalı olarak bilgi vereceklerini aktardı. Proje kapsamında bir görevlinin eğitim aldığını aktaran Türkmen, “Çocuk Dostu Müze Programı, müzeleri çocukların severek gezmelerini sağlamak, müze ortamını cazip hale getirmek ve etkisini artırmak, çocuklarda yaratıcılık becerisini desteklemek, katılımcı ve kalıcı bir öğrenme ortamı sunmayı amaçlıyor. Cumhuriyet Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Devlet Resim ve Heykel Müzesi ile Etnografya Müzesi’nde başlatılan proje, daha sonra tüm yurda yayılarak 2012 yılına kadar sürdürülecek. Uygulama çerçevesinde müzeye, çocukların ilgisini çekecek objeler yerleştirildi” dedi.

TATİL KİTABI HAZIRLAYACAKLAR

Alanya Müze Müdürlüğü olarak Avrupa Birliği projesinde de yer aldıklarını, bu kapsamda da Tunus ve Yunanistan’daki bir müzeyle ortaklaşa bir proje yürüteceklerini dile getiren Türkmen, “Bu proje kültürlerarası etkileşim projesi. Proje kapsamında her müze kendi içerisinde bir konu düşündü. Biz de Alanya Müzesi olarak buradaki uzman arkadaşlarla verdiğimiz karar sonucunda Alanya’ya gelen çocuklara tatil kitabı hazırlamaya karar verdik. Bu durumun tanıtıma da katkı sağlayacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

07.04.2010 Yeni Alanya