Antik Patara’da Kazı Erken Başladı

590

Antalya’nın Kaş İlçesi’nde bulunan Likya Uygarlığı’nın başkenti Patara Antik Kenti’nde bu yıl kazılar erken başladı. 2 yıl boyunca kesintisiz sürmesi beklenen kazıda, dünyanın ilk demokratik parlamentosu olan Likya Meclisi binası ile dünyanın ayakta kalan en eski deniz fenerinin restorasyonu yapılacak.

Bu yıl 14 Mart’ta başlatılan kazı çalışmaları kapsamında, Patara Meclisi’nin çevresindeki meclise ait taşlar ortaya çıkarılıyor. Taşlar yerinden alınarak restorasyona hazırlanıyor. Meclisin çevresi açılıyor, alandaki bitki ve ağaçlar temizleniyor. Şehrin girişindeki üç gözlü ‘Zafer Takı’nın ayaklarında kazı yapılıyor. Ayaklarda ve surlarda konservasyon (taş sağlamlaştırma) işlemi gerçekleştiriliyor.

20 işçi, 40 bilim adamı ve 50 öğrencinin görev aldığı kazının ikinci aşaması 14 Haziran’da başlayacak, kazı yapılacak alan sayısı ise 7’ye çıkacak. Kısa süre içinde Patara Likya Meclisi’nin restorasyon ihalesi yapılacak. İhalenin ardından meclis binası, 16 ay içinde restore edilecek. Yine kısa süre içinde dünyanın ayakta kalan en eski deniz feneri olan Neron Deniz Feneri’nin restore ihalesi, Antalya İl Özel İdaresi tarafından yapılacak ve restorasyon iki ay içinde başlayacak.

Patara Kazısı Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Havva İşkan Işık, bu yıl Patara’da yapmayı planladıkları çalışmalara, oldukça erken bir tarihte başladıklarını söyledi. Prof.Dr. Işık, “Öngörebildiğimiz kadarıyla Patara’daki çalışmalar, 1.5- 2 yıl boyunca kesintisiz devam edecek” dedi.

07.04.2010 Hürriyet