Hasankeyf, 1.5 Milyon Turist Bekliyor

500

Havaların ısınması ile Antik Kent Hasankeyf’e gelen ziyaretçi sayısında artış yaşanıyor. Ilısu Barajı tehdidi altında bulunan Hasankeyf’i görmek için yurt içi ve yurt dışından turistler Batman’a gelmeye başladı. Geçen yıl yaklaşık 1 milyon 200 bin turistin ziyaret ettiği Hasankeyf’e bu yıl 1.5 milyon turistin gelmesi bekleniyor.

Turist akışı ile birlikte Hasankeyf esnafı başta olmak üzere çevre illerdeki otellerde de hareketlilik yaşandı.

Bu yıl gelen yabancı turist kafilelerinin içinde daha çok Çinlilerin olması dikkat çekiyor. Büyük gruplar halinde gelen Çinli turistler Antik kenti çok beğendiklerini belirterek gittikleri her yerde gördükleri herkese Hasankeyf’i görmelerini tavsiye edeceklerini ifade ettiler.

Turizm Haftası etkinlikleri öncesi kente gelen yerli ve yabancı turist sayısında artış yaşanmasının önemli olduğuna dikkat çeken Kültür Turizm İl Müdürü Selehattin Ortaboy, havaların ısınmasıyla turizm sezonunun erken başladığını belirterek bu yıl yaklaşık 1.5 milyon turist beklediklerini söyledi.

Geçen yıl günübirlik gelen yerli ve yabancı turistlerle birlikte yaklaşık 1 milyon 200 bin kişinin Hasankeyf’i ziyaret ettiğini belirten Ortaboy, bu ziyaretçilerden 204 bininin ücret karşılığı Hasankeyf kalesine çıktığını geri kalanların ise daha çok Dicle Kenarı ve kent merkezindeki tarihi mekanları ve mağaraları ziyaret ettiğini ifade etti.

Bu yıl 500 bin kişinin kaleye çıkmasını beklediklerini belirten Ortaboy, 2 lira karşılığında çıkılan kalede Büyük Saray, Küçük Saray, türbe, cami ve değişik dönemlere ait tarihi mekanların bulunduğunu belirtti.

Hasankeyf’e daha fazla turist çekmek için çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını belirten Ortaboy, Turizm haftasında gerçekleştirecekleri bir dizi etkinlikle Hasankeyf’in tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtacaklarını söyledi.

07.04.2010 haberler.com