Hekimler Arkeolojiye Meraklı

816

Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nin (DESEM) düzenlediği ‘Arkeoloji ve Sanat Tarihi Sertifika Kursu’na özellikle hekim ve hemşire gibi sağlık personelinden katılımın yüksek olduğu bildirildi.

Program koordinatörü DEÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ergun Laflı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 19 Ekim 2009 düzenlemeye başladıkları ‘Arkeoloji ve Sanat Tarihi Sertifika Kursu’ ile taşıdığı değer bilinmediği için ‘harabe’ olarak adlandırılabilen arkeolojik kazı alanlarının kentte yaşayanlara tanıtılmasını amaçladıklarını belirtti.

Birer aylık ve 40’ar saatlik dönemlerde gerçekleştirdikleri kurs ile arkeoloji bilimini İzmir halkına tanıtmak ve sevdirmeyi hedeflediklerini anlatan Doç. Dr. Laflı, şunları söyledi: ‘Dört dönemde yaklaşık 200 kişiye DESEM dersliklerinde çeşitli teorik içerikli arkeolojik konular anlatıldı. Bayraklı Tepekule Höyüğü Eski Smyrna, Agora, Selçuk Efes Antik Kenti, Salihli Sart Harabeleri, Bergama Akropol, Kızılavlu, Aliğa Kyme ve Myrina antik kentiyle Menemen Larissa gibi ören yerlerinde ve arkeolojik müzelerde uygulamalar gerçekleştirildi. Arkeoloji insanın alet yapmaya başlamasından yani Paleolitik çağdan, Roma çağının sonuna kadar olan süreç içerisinde her türlü eseri ve bu eserlerin yaratıldığı toplumların yapısal özelliklerini araştırır. Kurslarda arkeoloji biliminin ana hatlarıyla klasik Latince, Klasik Yunanca gibi ölü dillerin yanında, klasik arkeoloji kapsamına giren birçok konu bilgi olarak sunuldu.’

Kursların gezi rehberleri, haritacılık, restorasyon, mimarlık, şehir plancılığı eğitimi alanlara çok yararlı olabilecek potansiyele sahip olduğuna dikkati çeken Laflı, gençler için de bir kişisel gelişim kursu olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Kurs çağdaş yaşamın desteklenmesi ve İzmir halkına kültür tarihi bilincinin kazandırılması için yararlı olmuştur. 15 Nisan 2010 günü 5. dönem kursa başlayacağız. Dört dönemde kurslara en fazla tıp doktorları, hemşireler ilgi gösterdi. Sağlık personelini, avukatlar, bankacılar, öğretmenler izledi. Bu insanlarımız, taşıdığı değer bilinmediği için ‘harabe’ olarak adlandırılabilen arkeolojik kazı alanlarını tanıdı. Kursumuz turist rehberliği, ören yeri satış elemanlığı gibi turizm ile geçimini sağlayan kişiler için de yararlı olacak şekilde düzenlendi. Ancak, bu gruptan istenen düzeyde katılım olmadı. Turizm alanında faaliyet gösteren birkaç kişi eğitim aldı.’

07.04.2010 haberler.com