Hitit Kaya Anıtı’na ‘Toprak Yol’ Engeli

637

Konya’nın Beyşehir ilçesine bağlı Fasıllar köyü halkı, 72 tonluk dev Hitit Anıtı’nın bulunduğu alana ulaşan toprak yolun asfaltlanmasını ve Roma dönemi eserlerinin de yer aldığı tarihi köyün turizme açılmasını istiyor.

Fasıllar köyü muhtarı Mustafa Serbes, köyde bulanan tarihi değerlerin korunması ve sergilenmesine yönelik hiç bir ciddi çalışma yapılmadığını söyledi.

Köyde, Hitit döneminden kalma 72 ton ağırlığında, dünyadaki en büyük kaya anıtlarından birinin bulunduğunu ifade eden muhtar, ‘Tarihi örenin bulunduğu yere ulaşımı sağlayan yol maalesef toprak. Bu nedenle köye kadar gelen turistler, anıtın bulunduğu alana sadece yaya olarak gidebiliyor. Yaşlı turistler ise yol olmadığı için burayı göremeden geri gidiyor’ dedi.

Turist otobüslerinin bu alana çıkamadığını, o yüzden tarihi eserlerin bulunduğu bölgeye intikalin ancak yürüyüşle sağlandığını dile getiren muhtar Mustafa Serbes, anıtın bulunduğu bölgenin bugüne kadar turizme kazandırılamadığını belirterek, şöyle konuştu:

‘Bu bölge, ilkbahar mevsimi ile yoğun turist çekmektedir. Özellikle bu mevsimde öğrenciler de düzenlenen turlarla sık sık bölgemize geliyor. Ancak, bu bölgeye ulaşmada yaşanan güçlükler ziyaretçilerimize sıkıntı yaşatıyor. Buradaki anıtlarımız açık alanda korumasız bir şekilde bekliyor. Etrafı çevrili olmadığından burada otlayan hayvanlar ziyaretçiler için bu durum kötü bir görüntü oluşturuyor. Buradaki dünyanın en büyük kaya anıtlarından biri olan Fasıllar Kaya Anıtı’nın ayağa kaldırılarak yerinde sergilenmesini istiyoruz. Ayrıca bu bölgenin turizme açılarak etrafının çevrilmesini, günübirlik ziyaretçilerin dinlenip oturabileceği bir tesis yapılmasına ve güvenliği sağlayacak birkaç kişinin görevlendirilmesini talep ediyoruz.’

Konya Müze Müdürü Mustafa Çıpan ise bu İl Kültür Müdürlüğü olarak, Mevlana Kalkınma Ajansı’na bölgedeki bir başka Hitit anıtı olan Eflatunpınar Anıt Havuzu ve çevresiyle ilgili bir proje sunduklarını belirtti.

Bu projenin Kalkınma Ajansı tarafından şuan değerlendirilmekte olduğunu, bu projenin kabul edilip istenilen hibenin aktarılması durumunda Fasıllar Kaya Anıtı’nın da layıkıyla turizme açılacağını sözlerine ekledi.

08.04.2010 haberler.com