Tarih, Santim Santim Kayıyor

1117

Üzerindeki yapılar ve tramvay hattı nedeniyle Alaaddin Tepesi’nin kaydığını belirten, Arkeoloji Bölüm Başkanı Tırpan, önlem alınmazsa, ağırlıktan dolayı kayan tepenin üzerindeki binaların yıkılacağını ve bundan kimsenin haberinin olmadığını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuklu Sultanı 2’nci Kılıçarslan Dönemi’nde yapılan 820 yıllık Kılıçarslan Köşkü’nde restorasyon için hazırlıklara başlarken, tarihi höyük niteliğindeki Alaeddin Tepesi ile ilgili tartışmalar yeniden gündeme geldi. Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan, Kılıçarslan Köşkü, Alaeddin Cami, orduevi ve çay bahçelerinin yer aldığı Alaeddin Tepesi’nin, milattan önce 3 binli yıllara dayanan bir geçmişi olduğunu söyledi. Tırpan, höyüğün bulunduğu bölgeye çivi bile çakılmamasını, höyüğün üzerinde bulunan mevcut yapılar ile birlikte tramvay hattının kaldırılması gerektiğini söyledi.

TARİHE SAHİP ÇIKILMIYOR

Konya’da tarihe sahip çıkılmadığını belirten Tırpan, höyüğün Konya’nın en eski yerleşim merkezi olduğunu, höyüğü ve köşkü korumak adına bugüne kadar hiçbir şey yapılmadığını, bugünse tarih katliamı için kolların sıvandığını ileri sürdü. Höyüğün bulunduğu Alaeddin Tepesi’nin ‘elastik bir top’ gibi olduğunu söyleyen Tırpan, “Alaeddin Tepesi’nin üstünde bulunan tüm yapılar, yeni dikilen ağaçlar ve tramvay hattı höyüğe çok büyük zarar vermektedir. Orduevi ve Alaeddin Cami’nin duvarları çatlıyor, bir önlem alınmazsa ağırlıktan dolayı her geçen gün kayan höyüğün üzerinde bulunan binalar yıkılacak. Bundan da kimsenin haberi yok” dedi.

BİRİNCİ DERECE SİT ALANI

Höyüğün birinci derece sit alanı olduğunu ve höyük üzerinde hiçbir yapının bulunmaması gerektiğini kaydeden Tırpan, “Höyüğe çivi bile çakamazsınız. Höyük üzerinde çay bahçeleri, düğün salonu bulunuyor, bunların hiçbiri yasal değil. Şimdiye kadar köşk için ne yapmışlar da şimdi yapmaya çalışıyorlar. Öncelikle tepe üzerinde bulunan her mekanın kaldırılması, altta bulunan tarihi dokunun kurtarılması lazım. Aksi takdirde zamanla tepe ağırlık nedeniyle kayacak ve bir tarih yok olacak” şeklinde konuştu.

“TRAMVAY MEVLANA’YA GİTMESİN”

Alaeddin Tepesi’nde sürekli olarak tarih suçları işlendiğini iddia eden ve köşk kalıntısını korumak için yapılmış ‘Baldahin’ in yıkılmaması gerektiğini dile getiren Tırpan, “Alaeddin Sarayı’nda Türkiye’nin en eski restorasyonu yapılmıştır. Eğer köşkü korumak amaçlı yapılmış bu yapıya zarar verirseniz tarihe de zarar vermiş olursunuz” diye konuştu.

Ayrıca tramvay hattının da mahkeme kararı ile kaldırılması gerektiğini ileri süren Tırpan, Mevlana Caddesi’ne yönlendirilecek tramvay hattını da eleştirdi. Sarraflar Yeraltı Çarşısı yapılırken bölgede binlerce arkeolojik kalıntının ortaya çıktığını kaydeden Tırpan, “Tramvay Mevlana Caddesi’ne girerse bir tarih katliamı daha yaşanır” dedi.

KAZI HAZİRAN’DA BAŞLAYACAK

Öte yandan Alaeddin Tepesi’nde bulunan Kılıçarslan Köşkü kalıntısında yapılacak kazı ve restorasyon çalışmaları Haziran ayında başlatılacak. Kazının, Kılıçarslan Köşkü civarında tarihi kalıntı olup olmadığını anlaşılması için yapılacağı belirtilirken, kazı çalışmalarının sonuçları restorasyonun planlarının yapılması için kullanılacak.

08.04.2010 Yeni Meram