Side Antik Kent’te Yeni Kazı Alanları Açılmayacak

747

Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü ve Side Antik Kent Kazı Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Sabri Alanyalı, ikinci yıl kazı çalışmalarında yeni arkeolojik alan açmayacaklarını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a Side Antik Kent kazı çalışmalarıyla ilgili brifing vermek için eşi Doç. Dr. Feriştah Alanyalı ile bir turizm beldesine gelen Hüseyin Sabri Alanyalı, ikinci dönem kazı çalışmalarına haziran ayında başlayacaklarını söyledi.

Geçen yıl kazı çalışmalarına Side Antik Tiyatro’su sahnesinde sondajlama çalışmasıyla başladıklarını belirten Alanyalı, bu yıl ise ticaret Agorası içinde yapacaklarını ifade etti.

Side Antik Kent kazılarını 3 boyutlu teknoloji kullanarak yaptıklarına dikkat çeken Alanyalı, Side’nin dünyanın sayılı arkeolojik alanlarından biri olduğunu kaydetti.

Alanyalı, “İkinci dönem çalışmalarımızda yeni alan açmayacağız. Ordinaryus Prof. Dr. Arif Müfid Mansel’in 1947 yılında başladığı kazı alanlarında devam edeceğiz. Geçen yıl ticari agoranın çevre temizliği ve tarihi taşların numaralandırma çalışmasını yapmıştık. İlk önceliğimiz Side Antik Tiyatro’nun sahnesini güçlendirmek olacak. Roma dönemine ait olan tiyatro 15 bin insan kapasiteli.” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da Side ziyareti sırasında bir ay kazı çalışması yapanlara yerli ve yabancı ekiplere kazı çalıştırmayacaklarını söylemişti. Günay, kazı çalışmasının 3 ay sürmesi gerektiğini belirtmişti.

Öte yandan, Side Müzesi Müdürü Güner Kozdere, Side Antik Kent içinde eskiyen, paslanan ve küflenen tüm tanıtım levhalarını yenilediklerini kaydetti.

09.04.2010 Zaman