Payas Kalesi’ni Belediye Restore Edecek

999

Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, Payas Külliyesi’nin restorasyon ve işletmeciliği için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yaptığı müracaat sonunda külliyenin 49 yıllığına Payas Belediyesi’ne verildiğini açıkladı. Kalenin restorasyonunu belediye üstlenecek.

Payas Belediyesi tarafından Mimarlar Haftası nedeniyle Payas Kalesi’nde konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Ataman Demir katıldı.

Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz yaptığı konuşmada, “Böylesi anlamlı bir günde Payas halkına müjdeli haberi vermek beni ayrıca gururlandırıyor. Payas Kalesi’nin restorasyonu için belediyeye 49 yıllığına kiralanmıştır. Aslına uygun bir şekilde kale restore edilecek. Bu konuda Belediye Başkanı’mız Bekir Altan’a güveniyorum. Bizler de valilik olarak gereken desteği vereceğiz.” dedi. Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Payas’ın tarihi ve konumu itibari ile önemi her geçen gün biraz daha arttığını, ecdat yadigarı bu eseri yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için ellerinden gelen gayreti sarf edeceklerini söyledi.

Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Ataman Demir ise Payas Külliyesi’nin tarihi, konumu hakkında sinevizyon destekli bilgiler verdi.

Vali Celalettin Lekesiz, Dörtyol Kaymakamı Hayri Sandıkçı, İskenderun 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Gürsel Öztürk, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerafettin Canda, Mimarlar Odası Hatay Şube Başkanı Mehmet Yaşar Coşkun, Dörtyol Emniyet Müdürü Mustafa Yavuz Yolcu, protokol üyeleri ve vatandaşlar Payas Kalesi’ni gezerek incelemelerde bulundu.

10.04.2010 haberler.com