En Büyük Peribacası Ziyarete Açılıyor

679

Kapadokya’nın en büyük peribacası olarak bilinen ve çökmelerin olabileceği ihtimaline karşı yıllardır ziyarete kapalı bulundurulan Ortahisar Kalesi’nin turizme açılacağı bildirildi.

Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesinin Belediye Başkanı Ali İhsan Özendi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı bölümleri tehlike oluşturduğu gerekçesiyle 6 yıl önce turistlerin ziyaretine kapatılan tarihi Ortahisar Kalesi’nin yeniden turizme açılacağını söyledi.

Kalede, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon çalışması yapılacağını belirten Özendi, kalenin en kısa sürede ziyarete açılacağını belirtti.

Kalenin Kapadokya’nın en büyük peribacası olarak bilindiğini ve 80 metre yükseklikte olduğunu ifade eden Özendi, tarihte hem korunma hem de yerleşim amaçlı kullanıldığını kaydetti.

Ortahisar Kalesi’nin, 2004 yılında bazı bölümlerinin yıkılma tehlikesi oluşturduğu için turistlerin ziyaretine kapatıldığını dile getiren Özendi, Kültür ve Turizm Bakanlığına ait olan tarihi kalenin yeniden turizme açılabilmesi için kalenin tahsisinin belediyeye devredildiğini anlattı.

Tadilat için öntespit çalışmalarının başladığını kaydeden Özendi, Ortahisar Kalesi’nin Kapadokya turizmi için büyük bir önem taşıdığına dikkati çekti. Belediye Başkanı Özendi, şu bilgileri verdi:

“Çevresinde bölgenin karakteristik sivil mimari örneklerinin bulunduğu kalenin, restorasyon çalışmaları için proje çalışmaları sürüyor. Bakım ve onarım çalışmasına yakın tarihte başlayacağız, ODTÜ’den gelecek olan bir ekiple kalemizi inceleyeceğiz ve tadilatına başlayacağız. Açık olduğu dönemlerde her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Ortahisar Kalesi’nin kapalı olması belde turizmini de olumsuz yönde etkiliyor. Biran önce restorasyon çalışmalarının yapılması için girişimlerimiz sürüyor. Yaklaşık 6 ay içerisinde kalemizi tekrar turizme kazandırmayı amaçlıyoruz.”

13.04.2010 CNN TURK