Hasankeyf’te Çıkarılan Eserler Batman Müzesi’nde Sergilenecek

846

Ilısu Barajı altında kalacak olan antik kent Hasankeyf’te yapılan arkeolojik kurtarma kazılarında ortaya çıkan tarihi eserler Batman Müzesi’nde sergilenmek üzere onarılıyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, arkeolojik kurtarma kazısından elde edilen tarihi eserler daha önce Batman’da müze bulunmaması nedeniyle Mardin’e gönderilirken, Batman Müzesi’nin kurulması kararının ardından burada sergilenmek üzere hazırlanıyor.

Henüz kuruluş aşamasında olan müzede sergilenecek olan eserlerin onarımı için Hasankeyf kazı evinde hummalı bir çalışma yürütülüyor. Antik kentte yapılan kazılarda bulunan ve Mardin Müzesi’ne henüz gönderilmeyen 130 eserin bakım ve onarımı da sürüyor. Kazı evinde görev alan 5 restoratör, seramik ve metallerden oluşan eserler kontrol edilerek onarılıyor.

Çalışmalara ilişkin bilgi veren Hasankeyf Kazı Başkanı ve Batman Üniversitesi Rektörü Abdusselam Uluçam, Batman’da kurulan müzeyi Hasankeyf’te bulunan eserlerle zenginleştirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Uluçam, Mardin Müzesi’nin yer darlığı nedeniyle geri gönderdiği tarihi eserleri onararak, teşhir edilebilir hale getirilmesi için çalışmaya başladıklarını da belirterek, şöyle dedi:

”5 restoratör arkadaşımız metal ve seramik eşyaların önce temizliğini, daha sonrada onarımını gerçekleştiriyor. Bu arada Büyük Saray bizim kazı başkanlığımızın ödeneğiyle koruma ve kurtarma projesine tabi tutuluyor. Bu çalışmalar başlamışken orada da bir sağlamlaştırma çalışmasına yönelik çalışmamıza erken başladık. Batman Müzesi’ne vereceğimiz eser sayısı henüz net değil, ama 130 kadar seramik ve metal eser vermeyi hedefliyoruz.”

14.04.2010 Zaman