Hazineler Bakıma Giriyor

830

Uşak Arkeoloji Müzesinde sergilenen ve 450 parçadan oluşan Karun Hazineleri’nin en değerli parçalarından 170’inin, korozyona (aşınma) uğradığı için bakıma alınacağı bildirildi.

Uşak Kültür ve Turizm Müdürü Şerif Arıtürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından oluşturulan ve içerisinde arkeologların bulunduğu bir heyetin, önceki yıllarda Uşak Arkeoloji Müzesi’ne gelerek, Karun Hazineleri’ni oluşturan toplam 450 parça eseri tek tek incelediğini, eserlerin bir bölümünde korozyon tespit ettiğini söyledi.

Heyetin raporu doğrultusunda hasar gören tarihi eserlerin bakımlarının yapılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çalışma başlattığını ifade eden Arıtürk, şu bilgileri verdi:

”Karun Hazineleri, M.Ö. 560-546 yılları arasında yaşayan Lidya kralı Kroisos (Karun) dönemine ait. Uşak’ın 25 kilometre batısındaki Güre beldesi yakınlarında 1960’lı yıllarda bulunan hazineler, yurt dışına kaçırılmıştı. ABD’deki New York Metropolitan Müzesi’nde sergilenen eserler, 1987 yılında başlatılan hukuk mücadelesi sonucu 1993 yılında Türkiye’ye getirildi.”

-450 PARÇALIK HAZİNENİN 363’Ü ABD’DEN GERİ GETİRİLDİ-

Arıtürk, Karun Hazineleri’nin 450 parçadan oluştuğunu, bunların 363’ünün ABD’den getirildiğini, 87’sinin ise Uşak’ta yapılan kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkarıldığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Metropolitan Müzesi’nde eserler sergilenmeden önce uzmanlar tarafından çeşitli tekniklerde temizlenmiş ve bazı kimyevi maddeler ile parlatılmış. Eserler ülkemize getirildikten sonra 3 yıl Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde sergilendi, daha sonra Uşak Arkeoloji Müzesi’ne getirildi. Sergileme sırasında gerek zemindeki bez (çuha), gerek aydınlatma sistemi, gerek ortamdaki değişik olumsuzluklar yüzünden ABD’den getirilen eserlerin 170’inde bozulma meydana gelmiş. Bu eserler altın, gümüş ve bakır alaşımlı. Bozulmaları çok doğal. Bozulan bu 170 parça eser bakım için Anadolu Medeniyetler Müzesi’ne götürülecek. Orada uzman ekip tarafından bakımdan geçirilip tekrar ilimize gelecek. Bizim bulduğumuz 87 parça tarihi eserde herhangi bir bozulma söz konusu değil.”

-UŞAK’A MÜZELER KOMPLEKSİ-

Uşak Arkeoloji Müzesi’nde 45 bin 400 tarihi eserin bulunduğunu, bu eserlerin büyük bölümünün yer sıkıntısı yüzünden sergilenemediğini anlatan Arıtürk, Müzeler Kompleksi Projesi ile Uşak’a yeni bir Arkeoloji Müzesi kazandıracaklarını söyledi.

Arıtürk, tarihi eserlerin çağdaş bir ortamda sergileneceğini belirterek, ”Müzeler Kompleksi Projesi ile ilgili avam proje, Kütahya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı. Uygulama projesi ile ilgili çalışma sürüyor. Arkeoloji Müzesi yapıldıktan sonra projede bulunan diğer binalar için çalışma başlatılacak” dedi.

Korozyona uğrayan tarihi eserlerin büyük bölümü, gümüş ve bronzdan yapılmış günlük yaşamda kullanılan eşya ile süs eşyasından oluşuyor. Bazı eserlerin küflendiği ve üzerlerinde karartıların oluştuğu dikkat çekiyor.

Yetkililer, eserlerin bozulmaya uğramaması için aydınlatma sisteminin değiştirilmesi ve ahşap yapılarda sergilenmemesi gerektiğini dile getiriyorlar.

15.04.2010 Gerçek Gündem