Samsun’daki Oymaağaç Kazıları

886

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde Hititlerin dini merkezi Nerik’in izlerinin bulunabilmesi için 2006 yılında başlatılan Oymaağaç kazılarının bu yılki bölümünün 22 Temmuzda başlayacağı bildirildi.

Kazı Başkanı Doç. Dr. Rainer Czichon, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Vezirköprü’de Oymaağaç Höyüğü’nün etrafında yüzey araştırması yaptıklarını, araştırmanın nisan ayının sonunda tamamlanacağını belirtti.

Bu yılki kazılara yaklaşık 35 kişilik ekiple 22 Temmuzda başlayacaklarını söyleyen Czichon, bir mabede ait olduğu düşünülen sur ve duvarlarının ortaya çıkarılmasına yönelik çalışmalara devam edileceğini, çalışmaların ekim ayına kadar sürdürüleceğini ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığının oluruyla Gerda Henkel Vakfı, Freie Üniversitesi, Deutsche Orient-Gesellschaft, Bilkent Üniversitesi, Knödler Decker Vakfı, Dresden Teknik Üniversitesi, Tepe Knauf ve özel sponsorların desteğiyle yürütülen çalışmalarda daha önce bir sur ve sur kapısı ile bir mabede ait olduğu düşünülen temel duvarlar ortaya çıkarılmıştı. Kazılarda bugüne kadar çeşitli kaplar ve hava tanrısının sembolü olan boğa figürünün parçalarının yanı sıra dini törenlerde kullanılan küçük kaplar, çivi yazılı tabletler ve Roma dönemine ait olduğu düşünülen mezarlar bulunmuştu.

10 yıldan fazla sürdürülmesi planlanan kazılarda şimdiye kadar ortaya çıkarılan eserler, Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde sergileniyor.

15.04.2010 haberler.com