İzmir’de 53 Parça Tarihi Eser Ele Geçirildi, 2 Kişi Tutuklandı

574

İzmir’de düzenlenen operasyonda, Roma ve Helenistik döneme ait 53 parça tarihi eser ele geçirildi. Gözaltına alındıktan sonra adliyeye sevkedilen 2 kişi tutuklandı.

İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, A.K. ve A.Ç. adlı kişilerin, ellerindeki tarihi değeri olan eserlere alıcı aradığı istihbaratı üzerine, kendilerini alıcı olarak tanıtarak irtibat kurdu. Alıcı kılığındaki polis ve jandarma timleri, pazarlıkla 600 bin Dolar karşılığında tarihi eserleri satmayı kabul eden A.K. ve A.Ç. ile Çiğli ilçesinde buluştu. Değişim sırasında ekiplerin operasyon başlatması üzerine zanlılar, geldikleri otomobille kaçmak istedi. Başka bir otomobile çarparak maddi hasarlı kaza yapan A.Ç. ve A.K., yakalanarak gözaltına alındı.

Zanlılarla birlikte mermer heykel, çeşitli boylarda 21 testicik, 12 sikke, 3 kase, 6 kandil, biri altın 4 yüzük, insan yüzü süslemeli kap, orak ve çeşitli objeler ele geçirildi. İzmir Arkeoloji Müzesi’nde yapılan incelemede, bu eserlerin büyük bölümünün Roma ve Helenistik döneme ait olduğu saptanırken mermer heykelin halen incelendiği bildirildi.

İfadelerinde, tarihi eserleri Afyonkarahisar’da yaptıkları kazılar sırasında bulduklarını ve iki aydır alıcı aradıklarını söylediği öğrenilen zanlılar, sorgularının ardından İzmir Adliyesi’ne sevk edildi. Nöbetçi mahkemeye çıkarılan zanlılar, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

17.04.2010 haberler.com