Konak’a En Büyük Arkeoloji Parkı

596

Altınpark’ta çıkarılan eserlerin üzeri cam zeminle kapatılacak. Kentin tarihine ışık tutan eserler yerinde görülebilecek.

Tarihe ışık tutacak

Konak Basmane’deki Altınpark kazılarına yeniden başlandı. Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy başkanlığındaki ekip, İzmir’in 9040 olarak açıklanan yaşına ışık tutacak kalıntıları birer birer gün ışığına çıkarıyor. Başkan Hakan Tartan, çalışmaların tamamlanmasının ardından bölgeyi Türkiye’nin en büyük arkeoparkı olarak düzenleyeceklerini söyledi.

Tiyatro da yapılacak

Başkan Hakan Tartan, “Kalıntıların üzeri cam zeminle kaplanacak. Yerli ve yabancı turistler, kent tarihine ışık tutan antik çağ, Roma, Bizans ve yakın döneme ait eserleri yerinde görebilecek” dedi. Bölgede ayrıca 500 kişi kapasiteli amfitiyatro kuracakları bilgisini veren Tartan, “Böylece İzmir yeni bir açık hava kültür merkezine kavuşacak. Burada müzik dinletileri de yapılacak” diye konuştu.

Karun Hazinesi Ankara yolcusu

Uşak Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen ve 450 parçadan oluşan Karun Hazineleri’nin korozyona uğrayan 170 parçası bakım yapılmak üzere Anadolu Medeniyetler Müzes’ne gönderilecek. Kültür ve Turizm Müdürü Şerif Arıtürk, “Eserler altın, gümüş ve bakır alaşımlı olduklarından bozulmaları çok doğal. Ankara’da uzman ekip tarafından bakımdan geçirilip yeniden bize gönderilecek. Dileğimiz, dönüşte yeni müzemizde sergilemek” dedi.

18.04.2010 Milliyet