Yapım İçin Çivi Çakamayanlar Yıkım İçin Tarihe Çivi Çakıyor

937

Sağlam kalmış muhteşem taç kapısı ile Sivas’ın ve Anadolu’nun en ünlü yapıları arasında yer alan ve 1271 yılında yapılan Buruciye Medresesi tam anlamıyla bir tarih ve turizm ayıbı yaşanıyor.

Medresenin eşsiz taç kapısındaki el işlemesi taşlara çakılan onlarca çivi tarihi yapıya büyük zarar verirken, Sivas elindeki eserlere sahip çıkma konusunda gösterdiği duyarsızlığını devam ettiriyor.

2005 yılında da restorasyona alınan ve yapılan son restoresi birçok kişi tarafından eleştirilen medresede sağlam kalmış taç kapıya afiş ve ilan asmak için çakıldığı tahmin edilen onlarca büyük çivi sanatseverleri de derinden üzüyor.

Şu an Sivas Valiliğine bağlı olarak el sanatları merkezi olarak kullanılan ve içerisinde çay bahçesi olan medresede hemen hemen her ay çeşitli etkinlikler düzenlenirken, dünde Turizm Haftası resepsiyonu yapıldı.

Her yıl yerli yabancı binlerce turistin hayran olduğu tarihi medresenin kapısındaki tarih ayıbı da dikkatli vatandaşların gözünden kaçmadı. Muhteşem taç kapıya çakılan onlarca çiviyi gören vatandaşlar tepkilerini dile getirmekten geri kalmadı.

Sivas’ta 1271 yılında Anadolu Selçukluları döneminde yaptırılan Buruciye Medresesi, 2005 yılında başlatılan onarım çalışmalarının ardından kültür ve el sanatları merkezine dönüştürülmüş, 28 Şubat 2006’da dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un da katıldığı bir törenle hizmete açılmıştı.

Buruciye Medresesi’nde Sivas Valiliği tarafından başlatılan onarım faaliyetleri kapsamında temel güçlendirme ve drenaj çalışması yapılmış, özgün revak döşeme seviyeleri belirlenerek, ortaya çıkan verilere göre belirlenen döşeme seviyesinde taş kaplaması yapılan eserin dış ve yan cephe duvarlarının boşalmış kesimleri mevcut örgüye uygun olarak moloz taş örgüyle takviye edilmişti.

BURUCİYE MEDRESESİ

1271 yılında Selçuklu Sultanı III. Giyaseddin Keyhüsrev döneminde yapılan medrese Hamedan (İran) yakınlarındaki Burucerd’den gelme Muzaffer Burucerdi; fizik, kimya, astronomi öğretimi amacıyla yaptırılmıştır. Mimarı belli olmayan yapı, Anadolu’da simetrisi en düzgün medrese planına sahiptir. Açık avlulu medrese, kesme taştan örülmüştür. Dört eyvanlı ve iki katlı olan Buruciye Medresesi, dışa taşkın taç kapsının yanındaki mukarnaslı iki penceresi ve köşelerdeki yivli kuleleriyle uyumlu öğelerden oluşan çok düzenli bir görünüm taşımaktadır.

16.04.2010 Sivas Hürdoğan