600 Bin Dolar Hayali Polise Takıldı

654

Roma ve Helenistik döneme ait 53 parça tarihi eseri 600 bin dolar karşılığında polise satmak isteyen A.K. ve A.Ç., gözaltına alındı. İki zanlı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı.

İzmir’de, Roma ve Helenistik döneme ait 53 parça tarihi eseri 600 bin dolar karşılığında polise satmak isteyen A.K. ve A.Ç., gözaltına alınıp adliyeye sevkedildi. İzmir Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Büro Amirliği ekipleri, istihbari çalışma doğrultusunda, bazı kişilerin ellerindeki tarihi eserleri satmak için müşteri aradığı bilgisini edindi. Harekete geçen ekipler, alıcı kılığında A.K. (40) ve A.Ç. (38) ile irtibat kurdu. Polis, 53 parça tarihi eser için 600 bin dolar isteyen A.K. ve A.Ç. ile Çiğli İlçesi’nde buluştu.

Afyon’da kazıda bulundu

Pazarlık sırasında alıcı kişilerin polis olduğunu anlayan A.K. ve A.Ç., otomobille kaçmak istedi. Bindikleri otomobille başka bir araca çarparak maddi hasarlı kazaya yol açan iki zanlı, gözaltına alındı. Zanlılar, ifadelerinde, tarihi eserleri Afyon’da yaptıkları kazı sırasında ele geçirdiklerini, iki aydır alıcı aradıklarını söyledikleri öğrenildi. Emniyette işlemleri tamamlanan iki zanlı, adliyeye sevk edildi. İki zanlı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı.

Roma dönemine ait

Gözaltına alınan zanlılardan, mermer heykel, farklı boylarda 21 testicik, 12 sikke, 3 kase, 6 kandil, biri altın 4 yüzük, insan yüzü süslemeli kap, orak ve çeşitli objeler ele geçirildi. İzmir Müze Müdürlüğü’nde yapılan incelemede, ele geçirilen tarihi eserlerin Roma ve Helenistik döneme ait olduğu saptandı.

19.04.2010 Hürriyet