Çukur Mescit Günyüzüne Çıkıyor

686

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmalarına Yıldırım ilçesi sınırlarındaki Çukur Mescidi de ekledi. Tamamı yıkılan ve sadece iki duvarı günümüze ulaşan mescit, aslına uygun olarak restore edildikten sonra ibadete açılacak.

Büyükşehir Belediyesi, tarihi eserlerin restorasyonu çalışmalarını merkeze bağlı ilçelerde de hızla sürdürüyor. Yıldırım ilçesi sınırlarındaki harabe haline gelen çok sayıda anıtsal yapıyı ayağa kaldırmak için projeler hazırlayan Büyükşehir Belediyesi, Yıldırım Külliyesi’nin güneyinde Baruthane Caddesi üzerinde yer alan, uzun yıllar iş yeri ve dokuma atölyesi olarak kullanıldıktan sonra kaderine terk edilen Çukur Mescide de el attı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, birçok eski harita ve belgelerde varlığı belirli olan ancak kim tarafından ve ne zaman yaptırıldığı konusunda net bir bilgi bulunmayan Çukur Mescitte incelemelerde bulundu.

Çevresi yeniden düzenlenecek

Mülkiyeti Azizoğlu Halka Hizmet Binaları Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ne ait olan Çukur Mescitte, dernek yönetim kurulu üyesi Mehmet İlker ile birlikte inceleme yapan Başkan Altepe, proje hakkında Büyükşehir Belediyesi Projeler Koordinatörü Aziz Elbas’tan bilgi aldı. Daha önce mahalle mescidi olarak kullanılan yapıdan geriye sadece iki duvar kaldığını hatırlatan Başkan Altepe, yapının restore edilerek yeniden bölge halkının hizmetine açılacağını belirtti. Tarihi mirasın ayağa kaldırılması yönündeki çalışmalarının kentin her köşesinde sürdüğünü ifade eden Başkan Altepe, “Cadde kenarında kalan Çukur Mescidi de aslına uygun olarak restore edeceğiz. Hemen yanda bulunan yeşil alanı halkımızın kullanımına açmak için gerekli kamulaştırma çalışmalarını da hemen başlatacağız” diye konuştu.

Harabe halindeki yapıyı korumak için dernek olarak satın aldıklarını ifade eden Azizoğlu Halka Hizmet Binaları Yaptırma ve Yaşatma Derneği yönetim kurulu üyesi Mehmet İlker de Başkan Altepe’ye destekleri nedeniyle teşekkür etti.

18.04.2010 Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın