Kül Bulutu, Uluslararası Sempozyuma Katılımı Azalttı

615

Trakya Üniversitesi (TÜ) ile Ege Üniversitesi iş birliğiyle Edirne’de düzenlenen ‘7. Anadolu Demir Çağları Sempozyumu’nda sunum yapacak yabancı birçok bilim insanı, İzlanda’daki yanardağ patlamasından kaynaklanan kül bulutu nedeniyle kente gelemedi.

Balkan Kongre Merkezi’ndeki sempozyumun açılış konuşmasında, TÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Kutlu, 1984’den bu yana sürdürülen sempozyuma ev sahipliği yapmanın onurunu yaşadıklarını ifade etti.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Protohistorya ve Ön Asya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olan Sempozyum Düzenleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu da katılımın azlığını İzlanda’daki yanardağ patlamasına bağlayarak, ‘En son 186 yıl önce patlayan yanardağ, patlayacak bugünleri bulmuş. O da bize denk geldi. Her işte bir hayır vardır’ dedi.

TÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlem Çevik ise yanardağ patlaması nedeniyle gelemeyen Edirne’ye ulaşmak için çaba sarf ettiklerini vurguladı.

Çevik, sempozyum programına göre, bugün sunumu olan Kaliforniya Üniversitesinden Prof. Dr. Lynn Roller ile yarın sunumları ve oturum başkanlıkları olacak Melbourne Üniversitesinden Dr. William Anderson ile Victoria Üniversitesinden Dr. Charles Burney’in uçuşların iptali nedeniyle sempozyuma katılamadıklarını söyledi.

Melbourne Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Antonio Sagona da sempozyumun tüm olumsuzluklara rağmen yararlı geçeceğine inandığını belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından bildirilerin sunulduğu sempozyum, 24 Nisanda sona erecek.

19.04.2010 haberler.com