Arkeoloji Müzesi’nde Kül Bulutu Önlemi

478

Sinop Arkeoloji Müzesi bahçesindeki binlerce yıllık tarihi eserler, asit yağmurlarına karşı naylonlarla sarılarak koruma altına alındı.

İl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, İzlanda’daki yanardağ patlaması sonrasında insan sağlığına zararlı kül bulutlarının geçen pazar günü Sinop üzerinden Türkiye’ye ulaşıp, ertesi gün de yön değiştirmesine rağmen önlem aldı. Kül bulutlarının ülkeyi terk ettiğinin açıklanmasına rağmen Arkeoloji Müzesi bahçesindeki 500’e yakın binlerce yıllık tarihi taş ve mermer eserler, asit yağmurlarına karşı naylonlara sarılarak bantlandı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, yapılan çalışmanın sadece tedbir amaçlı olduğu söyledi. Tosun, “Biz bu kül bulutunun tarihi eserlere vereceği veya getireceği zararları bilmiyoruz. Asit değerlerini bilmiyoruz. Kültür varlıklarına verecek olan zararın oranını da bilmiyoruz. Ama her ihtimale karşı kültür varlıklarını koruma altına alıyoruz. Bunlar çok nadide eserler. Onun için her ihtimali göz önünde bulundurmak zorundayız” diye konuştu” diye konuştu.

20.04.2010 Hürriyet