Tarihi Hamam Turizme Kazandırılacak

510

Yozgat’ın Sarıkaya İlçesi Belediye Başkanı Ali Osman Erbir tarihi Roma dönemine ait hamamın gün yüzüne çıkarılarak turizme kazandırılacağını söyledi.

Başkan Erbir, ilçenin tarihi Roma dönemine ait bir yerleşim merkezi olduğunu belirterek, “Araştırmalarımıza göre o dönemde ismi Opel’miş 7 bin nüfusa sahip ve kaplıcalarının da şifalı olduğu Roma kralının kızının hastalanması sonucu şifa bulması amacıyla buraya kızı adına bir hamam yaptırdığı bilinmektedir.” dedi.

İlçedeki Roma dönemine ait kaplıcaların turizme kazandırılması için gerekli çalışma izinlerinin alındığını ifade eden Başkan Erbir, “Kaymakamımız Yaşar Dönmez’in de büyük desteği ile Roma Hamamı’nın etrafında çalışmalara başladık. Önceliğimiz yer altındaki alanı belirlemek, Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan bu konuda gerekli izini aldık. Burası kazılıp tarihi eserleri ortaya çıkardıktan sonra, arkeoloji uzmanlarının tarafından plan olarak üç ya da beş bölümlü olduğunun tespitiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Anıtlar Birliği’ne üyeyiz. Projeyi buradan ücretsiz yaptırıp, finans desteği için proje oluşturarak ilçemizin turizm ayağını geliştirmek istiyoruz.” diye konuştu.

Sarıkaya Kaymakamı Yaşar Dönmez ise ilçenin turizme kazandırılması için birinci önceliğinin bu tarihi eseri gün yüzüne çıkarmak olduğunu ifade ederek, “Sarıkaya’nın simgesinde tarihi Roma Hamamı vardır. Bu tarihi hamamın ortaya çıkarılması gerekir. Bu yönde çalışmalarımıza başladık. İlçemizin bu zenginliğini gün yüzüne çıkartarak turizme kazandırmayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yozgat Müze Müdürü Hasan Kerim Şenyurt da Sarıkaya Belediyesi’nin Anıtlar Yüksek Kurulu’na başvurması üzerine burada temizlik ve dolgu toprağın alınması için kazı çalışması izni alındığını belirterek, “Şu an için amacımız, Roma Hamamı üzerindeki bu dolgunun kaldırılması ve ana zeminin bulunarak hamam binasının yayılma alanını tespitini yapmaktır.” şeklinde konuştu.

20.04.2010 Haber Aktüel