İslahiye’de Arkeoloji Enstitüsü Kurulacak

857

Binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Gaziantep ve çevresindeki önemli yerleşim merkezlerini ortaya çıkarmak ve kazıların kesintisiz devamını sağlamak için Gaziantep Üniversitesi ile Kültür ve Turizm işbirliğinde Arkeoloji Enstitüsü kurulmasına karar verildi.

Sınırları içerisinde Yesemek, Zincirli höyük, Tilmek höyük, Taşlı geçit ve bir çok tarihi ören yerleri ile bir çok medeniyette ev sahipliği yapan İslahiye de Arkeoloji Enstitüsü kurulmasına karar verilirken, yer olarak ta özel idare hizmet binası yeri kabul gördü.

İslahiye Çolaklar ve Ağalar obası mevkiinde Roman dönemine ait bir köprünün bulunmasından sonra ilçeyi ziyaret eden Gaziantep İl Kültür Müdürü Salih Efiloğlu ve Gaziantep Müze Müdürü Ahmet Denizhanoğlu’nun İlçe Kaymakamı Resul Kır ile ilçenin çeşitli yerlerinde yapılan incelemeler sonucunda, ilçenin Tarihi ve Kültür bakımında zenginliği göz önünde bulundurularak bu kararın alındığı belirtildi.

Yer konusunda çeşitli yerleri gezen yetkililere, Belediye Başkanı Malike Uludağ, Opet Anadolu Lisesi arkasında 5 dönümlük bir yer verebileceklerini ve ilçeye gelecek her türlü hizmet için tüm güçleriyle hizmette var olacaklarını dile getirdi.

Heyet, daha sonra yeni bulunan Roma dönemine ait köprüyü gezdi.

22.04.2010 Beyaz Gazete