Didim Tarihine Alman Arkeoloji Enstitüsü Belgeleri Işık Tutacak

1284

Aydın’ın Didim Belediyesi Sanat Tarihçisi Başak Kamacı, ”Tarihi evlerin restorasyon çalışmalarının başlaması için 100 yılı aşkın süredir burada kazı çalışmaları yapan Alman Arkeoloji Enstitüsü’ndeki tarihi evlerin orijinal belgelerle eski fotoğraflarını istedik” dedi. Kamacı, öncelikle Hisar Mahallesi’ndeki tescilli ev sayısını artırma çalışmalarının yapıldığı bildirdi.

Tarihi Apollon Tapınağı çevresindeki Hisar Mahallesi’nde bulunan eski Rum evlerinde yaşamın devam ettiğini ancak çok sayıda tarihi evin yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ifade eden Kamacı, ”Mahallede 32 tescilli, 100-150de tescil edilebilecek ev bulunuyor” diye konuştu.

Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün 100 yılı aşkın süredir yaptığı kazılarda elde ettiği dokümanları toplamak için girişimlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

Hisar Mahallesi’ndeki tarihi yapıların restorasyonu için Aydın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulundan restorasyon için izin alındığını bildiren Kamacı, şunları kaydetti:

”Alman Arkeoloji Enstitüsü, 100 yılı aşkın süredir bölgede kazı çalışmaları yaptı. Bu nedenle buradaki evlerle ilgili belgeler Berlin’de bulunuyor. Bu belgeleri ve eski fotoğrafları istemek için Alman Arkeoloji Enstitüsü’ne yazı gönderdik.”

23.04.2010 yapi.com.tr