Yeni Müze Sezonu Kaçırdı

528

Zeugma Mozaik Müzesi, Kongre ve Kültür Merkezi’nin iç ve dış tefrişat ihalesi yapıldı. Turizm Bakanı Ertuğrul Günay müzenin tamamlanması için 6 ay süre verdi. Müzenin 2010 sonuna yetiştirilmesi bekleniyor. Gaziantep müzenin bu yıl meyvesini yiyemeyecek.

BAKAN 6 AY SÜRE VERDİ

Eski Tekel binası alanına yapılan ve Cumhuriyet tarihinin en büyük müzesi olan yeni Zeugma Müzesi’nin temeli 2008’in Mayıs ayında Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımı ile atılmıştı. Yapımı tamamlanan Zeugma Müzesi Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı 21 Nisan’da müzenin iç düzenlemesi için ihale yaptı. Bu yılın turizm sezonuna yetiştirilmesi planlanan müze için hesaplar tutmadı. Müzenin iç düzenlemesi için ihale yeni yapılırken düzenleme ve eserlerin eski müzeden taşınmasının 1 yıldan fazla süreceği ifade ediliyor. Müzenin bir an önce hizmete girmesini isteyen Kültür Ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise iç düzenlemeyi yapacak olan firmaya 6 ay süre verdi. Bakanlık iç düzenleme için 10 milyon TL kaynak ayırdı.

Yılda bir milyon turist hedefi olan Gaziantep’te müzenin bu turizm mevsimine yetişmemesi hayal kırıklığına neden oldu.

EN MODERN MÜZE

Zeugma Mozaik Müzesi, Sergi ve Konferans Merkezi ve Arkeoloji Müzesi olmak üzere 3 ana yapı ve kapalı otopark ile yaya sokağından oluşuyor. İnşaatın yapıldığı alanın toplamı 33 bin metrekare olup toplam kapalı inşaat alanı ise yaklaşık 27 bin metrekare. Bu yapılardan Zeugma Mozaik Müzesi 8 bin 853 metrekare, Arkeoloji Müzesi 3 bin 798 metrekare, Sergi ve Konferans Merkezi 6 bin 629 metrekare. Yapılar birbirlerine üstü kapalı, açık sokak sirkülâsyonu ile bağlantılı olarak planlandı. Her iki müze binası ayrıca yatay köprü ile birbirleriyle bağlantılı. Toplam yüz araçlık kapalı otoparkı var. Tüm binalar modern müzeciliğin gerektirdiği klima ve aydınlatma sistemleri ile donatılacak. Bu sistemler eserlerin en uygun şartlarda korunması ve teşhirde kalması kadar ziyaretçilerin konforlu bir şekilde müze ve merkezimizi ziyaret etmelerini sağlayacak.

26.04.2010 Gaziantep Haberler