Tarihi Ayazmanın Çevresine Dönerli Kavşak

657

Tarihi Selçuklu yapısı olan Çevre yolu belediye mezarlığında karşısındaki Ayazma`nın üstüne ve yanlarına dönerli kavşak yapılacak. Müze ve Belediye çalışmaları başlattı.

Kent girişinde bulunan Belediye Mezarlığı karşısındaki, Kızlarpınarı Han ve Çeşmesi isimli yapı, Antalya Koruma Kurulu tarafından tescil edilmiş bir anıt yapı olmasına rağmen, yeni yapılmakta olan Alanya çevre yolu çalışmaları sırasında görünmeyecek kadar çevresi dolduruldu. Bu nedenle yapının iç kısmında aşırı oranda nem oluştu. Ayrıca yoğun bitki örtüsü, üç yol arasında kalan yapının çevresini tamamen kaplamış, duvarlarda ve yapının üst kısmında bitkiler büyümüş durumda olduğu gözlerden kaçmadı. Alanya Müze Müdürü Seher Türkmen ve Alanya Belediyesi Fen İşleri Ekipleri, tarihi Selçuklu yapısı olan, taşları kızlar tarafından taşınarak yapılan tarihi Ayazma`nın çevresine kavşak yapılacağını belirtti.

AYAZMANIN TARİHÇESİ

Alanya ile ilgili yayınlarda bu yapı hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Havuz ve tonozlu yapının mimari tekniği ve malzemesi açısından incelenmesi ile, Alanya`da bulunan ve çoğu ayakta olan Selçuklu yapıları ile çok benzeştiği görülür. Bu nedenle yapının Selçuklu Dönemi`ne ait olduğu anlaşılmaktadır. Eski Antalya-Alanya Karayolu`nun Kızlarpınarı ile Hatipoğlu Mezarlığı arasından geçmesi nedeni ile, bu yapının bir han gibi kullanıldığı anlaşılmaktadır. Bu tür küçük han yapılarının Alanya çevresinde çok sayıda olduğu ve yakın yıllara kadar kullanıldığı birçok han örneğinden anlaşılmaktadır. Alanya, Yayla Yolu`nda ki Bektaş Çeşmesi ve Dim Çayı`nın denize birleştiği yerde bulunan han buna örnektir. Bu yapının han olmak dışında bir ayazma niteliği taşıdığı görülmektedir. Yapı, yer altı kaynakları ile beslenen havuzu ve sarnıcı ile tipik bir ayazmadır. Ayrıca yörede, genç kızların kısmet için buraya bez adak bağladıkları yönünde bir söylence bulunmaktadır. Kızlar pınarı isminin bu nedenle verildiği söylenmektedir. Diğer bir söylence ise, bu yapının taşlarının genç kızlar tarafından taşındığı şeklindedir. Bugün Alanya`da bir caddeye ve bir mahalleye Kızlarpınarı ismi verilmiştir.

27.04.2010 Haber Alanya