Tarihi Kilise ve Hamam Tarih Oluyor

958

Akşehir/Çimenli Mahallesi Değirmen Sokak’ta yer alan iki tarihi eser ilgisizlikten dolayı neredeyse tarih oluyor; bunlardan biri Ermeni Kilisesi, diğeri ise Gâvur Hamamı.

Her dönemde restore edileceği söylenen Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu ile aynı bahçeyi paylaşan, bir kitabe bulunmadığından yapım tarihi ve hangi azize adadığı kesinlik kazanamayan tarihi Ermeni Kilisesi tarihe karışmadan Akşehir turizmine kazındırılmayı bekliyor. XIX. yüzyılda yapıldığı sanılan Ermeni Kilisesi, her ne kadar fiziki yapı olarak ihtişamlı gözükse de restore edilmezse tarih olup gidecek.

Yine Ermeni Kilisesi gibi zaman zaman restore edileceği şeklinde ilgililerin açıklaması olsa da Tekke çıkışında ki Gâvur Hamamı havuzuyla birlikte hızla tarih olmaya doğru ilerliyor.

Kubbeleri yıpranmış olmasına rağmen duvarlarının ve taşıyıcılarının sağlam olması sayesinde bu güne kadar ayakta kalabilen hamam, acımasız doğa şartlarının yanı sıra yağmalanmaya, kendisini hayvan barınağı gibi kullanılmasına karşın yinede tarih olmamak için direniyor. Yetkililer görmezse direnme de sonuç vermeyecek gibi gözüküyor.

Yazar Nebi Akgüngör ‘Akşehir Deresi Suskun Akar’ başlıklı yazısının bir bölümünde Gavur Hamamı ile ilgili olarak şöyle demiş: “Tekkeye gelmeden Köyceğizin oralarda bir gâvur hamamı vardır Şimdi izbe yıkık dökük viran bir halde. Kubbesi çökmüş, yer yer sağlam kalan duvarları çıngırak otları sarmış. Pis bir koku hâkim içeride. Kazlara, tavuklara ördeklere ve birkaç koyuna gölgelik olmuş hamam.

Çocukluğumda da izbeydi burası. Zaman, biraz da insan fazlaca insafsız davranmış hamama. İsmi gâvur hamamı belki ondandır bu insafsızlık kim bilir.”

27.04.2010 İstanyon Gazetesi